zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstala spolu s dalšími devíti sourozenci v Brooklynu a pro chudobu svých portorikánských rodičů se dostala ve dvanácti letech do dětského útulků. Nakonec ukončila střední školu Grover Cleveland High School a na Los Angeles Community College studovala mořskou flóru a faunu.

Na poč. své umělecké kariéry se uplatnila jako tanečnice v nočních klubech a jako učitelka tance hip-hop. V Los Angeles se začala zabývat choreografií. Brzy se stala vyhledávanou choreografkou jevištních a TV show (mj. In Living Color) a videoklipů (mj. i Diany Rossové).

Objevila se ve známém TV seriálu 21 Jump Street (1987-90, Jump Street 21 - ČTV). Pro film ji objevil černošský režisér Spike Lee, který jí svěřil úlohu mladistvé matky ve své tragikomedii Jednej správně. Zaujala rovněž postavou výřečné mulatky Angely, z jejíž hádky s bratrancem (Giancarlo Esposito) se přiučí pár nových slov bezradný taxikář německého původu (Armin Mueller-Stahl), v newyorské povídce z komedie Noc na zemi (r. J. Jarmusch).

Bezúspěšně se ucházela o Oscara 1993 svým výkonem v roli traumatizované Carly Rodrigové, která přežila leteckou katastrofu, ale přišla v ní o dítě, v psychologickém dramatu Beze strachu (r. P. Weir). V dubnu 2001 se představila na jevišti newyorského Public Theatre ve hře Joseho Rivery References to Salvador Dali Make Me Hot. Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1996.

Mohli by vás také zajímat…