zavřít
Upravit životopis

Životopis

Rostislav Čtvrtlík byl český filmový a divadelní herec a dabér.

Narodil se v Olomouci, vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Lipníku nad Bečvou. Po střední škole nastoupil na Pražskou DAMU, kterou absolvoval v roce 1987. Po absolutoriu nastoupil v Brně do Státního divadla (Národní divadlo Brno). Účinkoval zde v Hamletovi jako Lerters, v Radúzovi a Mahuleně jako Radúz a dalších představeních. V roce 1992 změnil angažmá a vrátil se zpět do Prahy, kde se stal členem Divadla pod Palmovkou. Zde hrál například ve známé hře O myších a lidech, dále v Oidipus vladař, či v komedii Woodyho Allena Ještě jednou, profesore.

Věnoval se také dabingu, kde proslul jako Chandler Bing v seriálu Přátelé. Matthewa Perryho, který Chandlera představuje, poté daboval ve všech v Česku uvedených filmech. Dále namluvil Raye Krebbse v prvních 29 dílech seriálu Dallas. Protože v rámci dojíždění z Prahy do Brna, kde sídlilo dabingové studio, nestíhal ostatní závazky, od 30. dílu převzal dabing postavy Igor Bareš.

Mezi jeho nejznámější role patří postava profesora Macháčka v seriálu Vyprávěj nebo Roberta v seriálu Četnické humoresky. Jeho poslední televizní rolí byla postava v Kriminálce Anděl.

Zemřel 6. března 2011, ve věku 47 let, v důsledku nádoru mozku.

Mohli by vás také zajímat…