Roy Harper

zpěvák, písničkář

Narození:
12. června 1941
Věk:
83 let
Upravit profil
Anglický písničkář (voc, g), a skladatel, původem z Manchesteru (nar. 1941). Začínal ve skifflové skupině, později je ovlivněn americkými bluesmany a začíná psát i poezii. Od r. 1964 působí v Londýně a na konci 60. let ho silně oslovuje...

Životopis

Anglický písničkář (voc, g), a skladatel, původem z Manchesteru (nar. 1941). Začínal ve skifflové skupině, později je ovlivněn americkými bluesmany a začíná psát i poezii.

Od r. 1964 působí v Londýně a na konci 60. let ho silně oslovuje filozofie hippies. Ceněno je už jeho 1. album. V 1. pol. 70. let spolupracuje m.j. s Jimmy Pagem a členy sk. Pink Floyd. Kolem r. 1973 je těžce nemocný, ale nečekaně brzy se opět vrací na koncertní pódia. V r. 1975 sestavuje novou sk. Trigger (Bill Bruford - dr, Chris Spedding - g, Dave Cochran - bg). Neexistuje ale dlouho.

Ani v dalších letech nedosáhl Harper zásadního komerčního úspěchu. Je považován za vzpurný excentrický talent, odmítající umělecké kompromisy a uznáván zůstává především mezi muzikantskými vrstevníky. Album Once (1990) bylo kritiky označeno jako návrat k formě (podíleli se na něm m.j. Dave Gilmour a Kate Bush).