zavřít
upravit profil

herec

narozen: 20. 3. 1904 Líšeň u Brna, Morava, Rakousko-Uhersko  † Praha, Československo

Upravit životopis

Životopis

Představitel dvacítky vedlejších rolí Rudolf Široký se narodil v jihomoravské metropoli, ovšem o jeho mládí či studiu nejsou bližší informace.

První rolí tohoto dnes již téměř zapomenutého představitele povětšinou uniformovaných strážců zákona byl vrchní v předválečném melodramatu Včera neděle byla (1938) a poté následovalo téměř deset let, kdy se ve světě filmu pravděpodobně neobjevil.

V poválečných letech se věnoval R. Široký střídavě divadlu i filmové tvorbě, kde statečný strážmistr Prýmek v pomnichovském dramatu Uloupená hranice (1947) částečně předurčil styl jeho rolí. Jeho další, rozsahem poměrně nevelkou, ale o to tragičtější rolí, je správce pily Zeman, který přežil koncentrák i celou svou rodinu, aby ho v prvních dnech svobody zákeřně zavraždil bývalý esesák. Právě z dramatu Ves v pohraničí (1947) si tohoto nenápadného herce nejsnáze vybavíme.

Jedinou úlohu továrníka si zahrál ve snímku O ševci Matoušovi (1948), odehrávajícím se v Podkrkonoší v bouřlivém roce 1848.

Poté následovaly již zmíněné role vojáků, policistů či prostých mužů - kapitán čs. armády v Němé barikádě (1949), kapitán v dnes již zapomenutém snímku Zocelení (1950), vyslýchající gardista v detektivce Zlatý pavouk (1956) nebo dělník ve vysoce hodnoceném filmu Vyšší princip (1960).

Divadelnímu angažmá se R. Široký věnoval téměř 20 let, v letech 1951-52 si prošel Divadlem S.K. Neumanna, poté hostoval ve Vesnickém divadle (1953-57) a několik posledních let před penzí hrál v Městském oblastním divadle Kolín (1961-65).

Posledním počinem, kterým uzavřel svou uměleckou činnost, byla úloha francouzského politika Alberta Serrauta ve Vávrově dvoudílném snímku Dny zrady (1973).

Stejně jako nevíme nic o jeho mládí, není ani známo nic o jeho pozdějším rodinném zázemí a stejně tajemné je i datum jeho úmrtí - v encyklopedii Miloše Fikejze ČESKÝ FILM se dočteme, že Rudolf Široký zemřel pravděpodobně v Praze koncem 80. let minulého století.

Najde se mezi čtenáři či pamětníky nějaký příbuzný, známý, který by o tomto ne příliš známém herci věděl více? Děkujeme za případné informace.

Mohli by vás také zajímat…