zavřít
Upravit životopis

Životopis

Rudy Linka je jazzový kytarista žijící od roku 1985 v Spojených státech amerických. Od roku 2005 v České republice každoročně organizuje jazzový festival Bohemia Jazz Fest.

Rudy Linka se narodil 29. května 1960 v Praze. Už jako teenager si zamiloval jazz, alba si půjčoval z americké ambasády v Praze i dalších fanoušků jazzu. V roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři, na začátku 80. let pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute. Získal švédské občanství a také tam potkal amerického baskytaristu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Ten Linku také později doporučil na Jim Hall Fellowship na bostonské Berklee College of Music. Ve studiu pokračoval na The New School v New Yorku, kam se v roce 1986 přestěhoval. Soukromě pak studoval u Johna Scofielda, Jima Halla a Johna Abercrombieho. Sám se výuce hry na kytaru věnuje od roku 1989. Do roku 1995 vedl hudební oddělení na The Day School v New Yorku, v letech 1991 - 2000 pracoval jako hudební konzultant pro nejdůležitější hudební konzervatoře v USA (např. Berklee a Oberlin), Evropě a Kanadě.

V roce 1996 bylo jeho album „Czech It Out“ německým časopisem JazzThing Magazine zvoleno jednou z nejlepších nahrávek a v roce 1998 Linku čtenáři časospisu Down Beat Magazine zvolili jedním z nejlepších kytaristů. Vystupoval mezi jinými s hudebníky jako je George Mraz, Red Mitchell, Bob Mintzer, John Abercrombie a Gil Goldstein.

Od roku 2005 pořádá Bohemia Jazz Fest, jehož je prezidentem a který se vždy odehrává na náměstích několika českých měst, např. v Praze, Prachaticích či Českých Budějovicích.

V roce 2015 byl natočen dokumentární/životopisný TV film "Rudy Linka: Kytara je droga", ve kterém se dozvídáme nejen o jeho životě a plánech do budoucna. Také se zmiňuje o tom, že by chtěl na střeše Rudolfina vybudovat klub, v němž by se hrával jazz.

Momentálně dle informací z oficiálních stránek nabízí soukromé hodiny hry na kytaru přes Skype.

VYBAVENÍ
Kytary
Gibson ES-175 (rok výroby 1953) - kytara osazena jedním Single coil snímačem P-90
Martin 000-28 (rok výroby 1957)
Kohno 20 (rok výroby 1975)

Aparatura
předzesilovač Mesa-Boogie TRIAXIS
zesilovač Mesa-Boogie 20:20 Power-Amp
reverb Lexicon LXP-1

Struny
Thomastik Infeld strings

Mohli by vás také zajímat…