zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z herecké rodiny, ale zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by pokračoval v rodinné tradici. Jako konfliktní mladík opustil brzy domov; nějaký čas vykládal zboží na lodích, krátce působil v armádě, putoval po švýcarských Alpách a v jednom divadle v Basileji dělal kotelníka a statistu.

V letech 1962-67 studoval na herecké škole v Amsterdamu a poté se připojil ke kočovné divadelní společnosti, v rámci jejíhož repertoáru hrál Cyrana v Rostandově Cyranovi de Bergerac a hromotluckého Lennyho v dramatizaci románu Johna Steinbecka O myších a lidech.

Do širšího diváckého povědomí se dostal díky účinkování v historickém TV seriálu o středověkých rytířích Floris (1969-70; r. P. Verhoeven).

Před film. kamerou debutoval hlavní rolí sochaře Erika, o jehož erotických vášních vypráví snímek Turecký med (r. P. Verhoeven). Postupně se prosadil jako charakterní herec ve filmech významných nizozemských a belgických film. tvůrců, z nichž největší příležitosti mu poskytl Paul Verhoeven.

Hvězdu mezinárodního formátu z něho učinila postava vůdce vzbouřených replikantů Roye Battyho, který v ponurém sci-fi dramatu Blade Runner (r. R. Scott) přichází se skupinou dalších androidů na Zemi, aby zde vypátrali tajemství své existence.

Výrazné nordické rysy, ocelově chladný pohled a lehce pohrdavý úsměv předurčily R. H. pro role samotářských dobrodruhů nebo nemilosrdných, často psychopatických zabijáků.

Ve zcela odlišné poloze se představil ve film. adaptaci románu Josepha Rotha Legenda o svatém pijanovi (r. E. Olmi), v němž ztělesnil tuláka polského původu Andrease Kartaka, jenž se pohybuje v bludném kruhu slibů a pokušení ve snaze být lepším.

V roce 1994 pobýval v Praze při příležitosti natáčení TV snímku z II. světové války Otčina. Byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1999, kde uvedl s dalšími tvůrci snímek Šimon Mág.
Byl zapálený environmentalista. Založil asociaci Rutger Hauer Starfish Association zaměřenou na výzkum nemoci AIDS.

Od roku 1985 byl ženatý s Ineke ten Cate. Byl otcem herečky Ayshi Hauerové a dědečkem modela Leandro Maedera. Zemřel 19. července 2019 ve svém bydlišti v Beetsterzwaagu na severu Nizozemska. Fanouškové si povšimli, že zemřel ve stejném roce jako jím ztvárněná postava Roye Battyho ve filmu Blade Runner.

Mohli by vás také zajímat…