zavřít
Upravit životopis

Životopis

Ryan Getzlaf se narodil 10.května 1985 v kanadském městě Regina.
Již odmala bylo jeho snem, ostatně jako každého kanadského chlapce, hrát v NHL. Až do šesnácti let působil v místním hokejovém klubu, kde si vedl opravdu náramně a roku 2001 vyrazil za lepším. Přestoupil do Calgary do WHL, avšak první sezona v novém klubu nevyšla podle jeho představ. Zatímco v Regině se loučil s 33 góly a 41 asistencemi, které nasbíral za pouhých 41 zápasů, v Calgary se uvedl 9 góly a stejným počtem přihrávek za 63 zápasů. Přesto se ale vešel na soupisku kanadské reprezentace do 17 let na mistrovství světa.

Následující tři sezony byly pro Ryana Getzlafa úspěšné. V Calgary se mu začalo dařit, začal sbírat body, pravidelně hrál zápasy a také pravidelně reprezentoval Kanadu v mládežnických kategoriích. V těchto letech se mu asi nejvíce dařilo v sezoně 2003/04, kdy získal stříbrné medaile na mistrovství světa juniorů, ale hlavně byl draftován Anaheimem jako jeho první volba. Zůčastnil se i tréninkového kempu tehdy ještě Mighty Ducks. Tehdy začal tušit, že se mu jeho sen vyplní.

Poslední sezonu ve WHL v dresu Calgary Hitmen odehrál opět ve velkém stylu a po jejím skončení si sbalil kufry a odletěl na jih, na "předměstí" Los Angeles do Anaheimu. Původně se s ním počítalo do farmářského klubu Portland Pirates, jenže Ryan zaujal GM Briana Burka již během několik prvních zápasů v AHL a tak se velmi brzo přesunul do prvního týmu. Jeho první sezona v NHL tedy dopadla více než dobře, odehrál 57 zápasů, vstřelil 14 gólů a připsal si 39 asistencí, což je na nováčka velmi dobré.

Sezona 2006/2007 byla jak pro Ryana tak pro celý Anaheim životní, hlavně tedy její konec. V základní části odehrál tenhle mladíček všech 82 zápasů s účtem 25 gólů a 33 přihrávek. Ovšem po boku takových osobností jako je Teemu Selanne, Scott Niedermayer, Chris Pronger nebo Andy McDonald se mu nedostávalo přílišné pozornosti. Vše přišlo až v památném play-off, ve kterém nejen získal 17 bodů, ale hlavně Stanley Cup. A velkou měrou to byla i jeho zásluha, hrál nesmírně obětavě a nebál se pustit i do pěstních soubojů, které vyhrával..