zavřít
Upravit životopis

Životopis

Sabina Slonková je významná česká novinářka, která působí v oblasti investigativní žurnalistiky. Od roku 1991 pracovala 12 let v deníku MF Dnes. Od roku 2003 byla členkou redakce deníku Hospodářské noviny. V roce 2005 byla jedním z členů týmu, který založil internetový zpravodajský portál Aktuálně.cz, působí zde jako novinářka dodnes. Ve svých reportážích se zaměřuje na témata korupce, klientelismu, financování politických stran a také finanční machinace ve státních firmách.

V roce 2002 psala o korupci na ministerstvu zahraničí v kauze pronájem Českého domu v Moskvě, v které měl prsty generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba. Srba si posléze objednal vraždu Slonkové, kterou měl provést recidivista Karel Rziepel přezdívaný Citron. Ten však vše udal na policii. Poté byl Srba zatčen a odsouzen soudem.

V roce 2001 napsala spolu s Jiřím Kubíkem knihu o zákulisních praktikách v české politice s názvem Tíha olova A co jsme do novin nenapsali. V únoru roku 2009 dostala od soudu pokutu, protože odmítala uvést jméno svého zdroje, od kterého získala záznam schůzky lobbisty Miroslava Šloufa s kancléřem prezidenta Václava Klause Jaroslavem Weiglem v hotelu Savoy, kteří se setkali kvůli prezidentské volbě a možnosti získání některých hlasů z ČSSD. Za Slonkovou se postavila redakce Aktuálně.cz a také Syndikát novinářů.

Za svou výbornou práci získala řadu ocenění. Dostala cenu Ferdinanda Peroutky za investigativní žurnalistku, novinářskou cenu K.H. Borovského, a v roce 2008 cenu 1. června za přínos demokracie.