zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anglická zpěvačka narozená v Nigérii r. 1959, vl. jm. Folasade Adu. Hvězda 80. let na hudebním poli disko - pop - soul, s vlivy jazzu a latinskoamerické hudby. Sade žije v Anglii od dětství (t.j. od r. 1964) a pracuje i jako modelka.

Na střední škole se stává členkou sk. Arriva (společně už hrají m.j. i její skladbu Smooth Operator). V r. 1981 se přidává k londýnské funkové kapele Pride. O dva roky později zakládá z bývalých členů Pride vlast. sk. nazvanou Sade (Stuart Matthewman - g, sax, Andrew Hal - keyb, Paul S. Denman - bg, Paul Cook - dr, později Dave Early - dr a Martin Ditchman - perc).

Už jako sólistka (doprovázená svojí skupinou) má v r. 1984 hit s 1. singlem - Your Love Is King. Velmi úspěšné je také album Diamond Life (1984), které se s ročním zpožděním prosazuje i v USA. Dalším hitem je píseň Smooth Operator. Album Promise (1985) dosahuje vrcholu angl. i amer. žebříčku a za rok 1985 dostává cenu Grammy jako nejlepší nový umělec. V r. 1989 se Sade usadila ve Španělsku. Album Love De Luxe (1992) je úspěšné hlavně v USA a obsahuje hity No Ordinary Love a Feel No Pain.

Nostalgická Sade: zavzpomínejte si

Mohli by vás také zajímat…