zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem učitelky sportu. Vystudoval psychologii a anglickou litaraturu na University of Oregon a po škole se vydal do Los Angeles s nadějí udělat rychlou uměleckou kariéru. Pracoval jako stavební dělník, po večerech navštěvoval herecké kurzy. 1968 podepsal smlouvu se společností Fox, ale po epizodní roli karetního hráče v komediálním westernu Butch Cassidy a Sundance Kid (r. G. R. Hill) byl okamžitě angažován Paramountem do špionážního seriálu Mission: Impossible" (1970-71, Úkol: Nemožné), v němž hrál po dvě sezony doktora Douga Langa.

Jeho štíhlá, vysoká postava, ošlehaný výraz ostře řezané protáhlé tváře s mohutným knírem ho předurčily pro dobrodružné a westernové typy hrdinů, samotářské, drsné a zemité muže, které ztělesňoval především na TV obrazovce, kde vytvořil hlavní role např. v mýdlové opěře The Yellow Rose (1983-84, Žlutá růže), ve válečném dramatu podle románu Antona Myrera Kdysi jeden orel, kriminálním dramatu Aspen, ve westernech podle románů Louis L'Amoura Bratři Sackettové, Divoké časy, Stínoví jezdci, Rychlý a mrtvý, Kovboj Conagher (nominace na Zlatý glóbus 1992) nebo Konec Divokého západu (nominace na cenu Emmy 1995 a na Zlatý glóbus 1996).

Jako host se objevil v seriálech Lancer, The Wedding (Svatba), Gunsmoke (Kouř z hlavně), Mannix, Doc Elliot, Hawaii Five-O, Police Woman (Policistka). Na film. plátně zaujal v pol. 70. let titulní rolí plavčíka z kalifornské pláže Ricka Carlsona, který odmítne nabídky na klidnější a výnosnější zaměstnání, v dramatu Plavčík (r. D. Petrie). Další výraznou kreaci na plátně předvedl v úloze stárnoucího motorkáře Gara, jehož parta se ujme znetvořeného chlapce (Eric Stoltz) a jeho matky (Cher), v melodramatu podle skutečné události Maska (r. P. Bogdanovich).

I s přibývajícím věkem zůstává stále věrný svému typu postav, jak to dokládají film. role z 90. let: brigádní generál John Buford v epické rekonstrukci občanské války Gettysburg (r. R. F. Maxwell); nemilosrdný policejní velitel Bill Speakes ve westernu Stezka zoufalých (r. P. J. Pesce); šerif Virgil Earp, jenž se s bratry rozhodl zjednat pořádek v arizonském městečku, ve westernu Tombstone (r. G. P. Cosmatos); bývalý šéf policejních pyrotechniků John Pierce, který musí čelit podezření z bombových atentátů, v thrilleru Expert (r. R. Christian).

Také si zahrál jako kovbojsky vyhlížející cizinec, vyprávějící u barového pultu příběh celého filmu, v kriminální komedii Big Lebowski (r. J. Coen); bezohledný a mocný dobytkář Jim Ed Love v moderním westernu Hi-Lo Country (r. S. Frears). Od 1984 je manželem herečky Katharine Rossové, po jejímž boku několikrát hrál (Butch Cassidy a Sundance Kid, Dědictví, Vražda v Texasu, Neviditelní jezdci).

Mohli by vás také zajímat…