zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeho otec sloužil jako důstojník v britské armádě, a když S. N. bylo osm let, rodina se přestěhovala ze Severního Irska zpátky na Nový Zéland, odkud rodiče pocházeli. 1971 vystudoval anglickou literaturu na Canterbury University v Christchurchu, kde se začal věnovat amatérskému divadlu. Připojil se k zájezdovému divadelnímu souboru, v jehož inscenaci Hamleta hrál titulní part dánského kralevice. Během 70. let pracoval jako film. střihač a režisér pro New Zeland National Unit ve Wellingtonu, kde natočil řadu krátkých hraných a dokumentárních filmů.

Poté, co na sklonku 70. let odešel do Austrálie, zahájil profesionální hereckou kariéru v TV a před film. kamerou. Do mezinárodního povědomí se poprvé výrazněji zapsal úlohou bohatého a ženami obletovaného statkáře Harryho Beechama, za kterého se však odmítne provdat jeho milovaná dívka (Judy Davisová), hrdinka romantického příběhu podle románu Miles Franklinové Moje skvělá kariéra (r. G. Armstrongová).

Postupně se prosadil i ve filmech významných amerických a evropských tvůrců. Dvě zcela odlišné role vytvořil po boku Meryl Streepové ve filmech režiséra Freda Schepisiho: anglický parašutista Lazar, vyslaný na pomoc francouzským odbojářům, v psychologickém dramatu podle hry Davida Hareho Víc než dost; pastor sekty adventistů Michael Chamberlain, jehož manželka je za údajnou vraždu svého dítěte nevinně odsouzena, v dramatu podle skutečné události Výkřik ve tmě (herecká cena Australského film. institutu).

Působivý výkon, jímž opět prokázal své herecké kvality, podal v postavě zhrzeného farmáře Stewarta, který se krutě pomstí své mladé manželce - němé klavíristce (Holly Hunterová) - za její nevěru s negramotným venkovanem (Harvey Keitel), v melodramatu Piano (r. J. Campionová). Hvězdu mezinárodního formátu z něho učinila teprve hlavní úloha paleontologa Alana Granta, který se ocitá tváří v tvář nebezpečným pravěkým veleještěrům, v dobrodružné trikové fantazii Jurský park (r. S. Spielberg).

Často hraje v TV, kde vedle příležitostného hostování vytvořil mj. titulní postavu v minisérii Reilly: Eso mezi špiony (nominace na Zlatý glóbus) a anglického majora Leggatta ve válečném snímku podle skutečných událostí Sama proti větru (nominace na Zlatý glóbus). V poslední době zaujal titulní postavou mytologického čaroděje ve výpravném TV snímku Merlin (nominace na cenu Emmy a na Zlatý glóbus) a rolí profesora Mortlocka v komedii Má matka Frank (nominace na Australskou film. cenu).

V roce 2000 pobýval pracovně v České republice při příležitosti natáčení válečného dramatu o balkánském konfliktu Člověk v zoo (r. R. Ziman). 1995 spolu s Judy Rymerovou napsal a režíroval pro Britský film. institut středometrážní dokument o novozélandském filmu Kino neklidu: Osobní cesta Sama Neilla.

Za své herecké dílo byl vyznamenán Řádem britského impéria (O.B.E.; 1993). Jednou z jeho manželek byla britská herečka Lisa Harrowová (80. léta), se kterou má syna Tima. Od 1989 je ženatý s japonskou maskérkou Noriko Watanebeovou, s níž má dceru Elenu.

Mohli by vás také zajímat…