zavřít
Upravit životopis

Životopis

Absolvovala klášterní výchovu. Herectví vystudovala na londýnské Webber-Douglasově dramatické škole. Od konce 50. let účinkovala v divadle. Pro film ji objevila producentka Betty Boxová. V mezinárodním měřítku se prosadila psychologicky náročnou postavou unesené studentky výtvarné školy Mirandy Greyové, kterou terorizuje ve sklepě svého osamělého domu psychopatický mladík (Terence Stamp), v komorním thrilleru podle románu Johna Fowlese Sběratel (r. W. Wyler).

Za tento herecký výkon byla oceněna na MFF v Cannes 1965, získala Zlatý glóbus 1965 a byla nominována na Oscara 1965. Následovaly obdobné role zkoušených žen (Opři se o mě, Dáma v autě s brýlemi a puškou) i hlavní úlohy v několika známých filmech (Pan doktor a jeho zvířátka, The Molly Maguires, Maják na konci světa), ale nikdy se jí nepodařilo stát se hereckou hvězdou.

Od 70. let hrála většinou v TV, kde vytvořila hlavní úlohu v sitcomu podle známého snímku Anna and the King (1972, Anna a král), propůjčila svůj hlas animovaným seriálům Prince Valiant (1991-94) a Hercules (1998-99) a jako host se objevila ve spoustě dalších seriálů, mj. Starsky and Hutch, Columbo - ČTV, Hawaii Five-O, Fantasy Island (Ostrov fantazie), Darkroom (Temná komora), Kojak - ČTV, Hart to Hart (Hart a Hartová - ČTV), Murder, She Wrote (To je vražda, napsala - ČTV), Magnum, P.I. (Magnum - ČTV), Stingray, Tales of the Unexpected (Neuvěřitelné příběhy - ČTV), Alfred Hitchcock Presents (Příběhy Alfreda Hitchcocka - ČTV), Matlock - ČTV, Star Trek: The Next Generation (Star Trek: Nová generace - ČTV), Mann & Machine (Mann a stroj), L.A. Law (Právo v Los Angeles - ČTV) a Burke's Law (Burkeův zákon).

Mohli by vás také zajímat…