zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z židovské rodiny lékaře a malířky. Od svých deseti let vyrůstala v arizonském Scottsdale. Už ve škole imitovala pro potěšení spolužáků mimiku a gesta učitelů. Po maturitě odjela se svými třemi bratry pracovat na osm měsíců do izraelského kibucu. Po návratu do USA studovala kosmetologii a jako manikýrka a pedikérka pracovala v Beverly Hills v salonu Cia Coiffeurs.

Svět snobů a pohaslých hollywoodských hvězd, do něhož díky svému zaměstnání nahlédla, se jí stal podkladovým materiálem pro její satirické výstupy, které s nevalným ohlasem prezentovala od 1974 na pódiu malého losangeleského kabaretu. Zároveň přispívala články do časopisů Vanity Fair, Interview a Spin. Do mezinárodního povědomí vstoupila po boku Roberta De Nira ve film. komedii ze zákulisí showbyznysu Král komedie (r. M. Scorsese), kde ztělesnila Mashu, psychopatickou fanynku slavného moderátora (Jerry Lewis).

Ve filmu se uplatňuje jen příležitostně a většinou ve výrazných vedlejších rolích: extravagantní milionářka Minerva Mayflowerová, která se chce se svým manželem (Richard E. Grant) zmocnit da Vinciho vynálezu na výrobu zlata, v dobrodružné komedii Hudson Hawk (r. M. Lehmann); psychoterapeutka Betty, jedna z nájemnic newyorského obytného domu, v bláznivé černé komedii Někde ve městě (r. R. Niami).

Těžiště její komediální tvorby spočívá v "živých" vystoupeních na mimobroadwayských jevištích nebo v TV, kde jsou jejími nejčastějšími tématy její tělesné atributy. Je pravidelným hostem zábavných TV pořadů Late Night with David Letterman, Robin Byrd Show a The Richard Pryor Show, nahrála písňové album I'm Your Woman (1985, Jsem tvoje žena) a její mimobroadwayské "one woman" show Without You I'm Nothing (1988, Bez tebe nejsem nic) bylo zachyceno jak na gramofonové album, tak i na film.

V listopadu 1998 se představila na Broadwayi v solové show I'm Still Here... Damn It! Kromě toho publikovala knihy úvah, povídek a vzpomínek Confessions of a Pretty Lady (1988, Zpovědi krásný dámy) a Love, Love and Love (1993, Láska, láska a láska).

Mohli by vás také zajímat…