zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po maturitě na Lincoln High School, kde se věnovala studentskému divadlu, začínala jako herečka na provinčních divadelních scénách v New Hampshire. Nedokončila studium na Wesleyan University a připojila se k souboru New London Players.

V devatenácti letech odešla do New Yorku, kde účinkovala v TV mýdlové opeře The Guiding Light (Světlo, jež nás vede) a studovala herectví u Herberta Berghofa a Lee Grantové a v Actors Studiu.

Roku 1960 debutovala na Broadwayi po boku Jacka Lemmona ve hře The Face of a Hero. Dvakrát získala prestižní cenu Tony za vedlejší úlohu Sandry ve hře Herba Gardnera Tisíc klaunů (1963) a za hlavní roli Ellen v komedii Muriel Resnikové Každou středu (1964).

Ve filmu se prosadila postavou naivní Honey, za jejíž ztvárnění v adaptaci dramatu Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové (r. M. Nichols) získala Oscara 1966. Zaujala ještě dalšími portréty neurotických či důvěřivých žen, např. idealistická středoškolská učitelka Sylvia Barrettová v přepisu bestselleru Bel Kaufmanové Nahoru po schodišti dolů (Cena za herecký výkon na MFF v Moskvě), svobodná matka Rosamunda Staceyová v anglickém dramatu Dotek lásky (r. W. Hussein) a rozvedená Anne Callanová v romantické komedii Čtyři roční období (r. A. Alda).

Poslední její film. rolí byla postava matky v psychologickém kriminálním příběhu Vyvrhel (r. S. Penn). Působila však především na divadle; Roku 1974 se vrátila na Broadway v komedii Alana Ayckbourna Jo, vánoce a v roce 1981 se představila po boku Cher a Karen Blackové v broadwayské inscenaci komediálního dramatu Eda Graczyka Vrať se do našeho obchoďáku, Jimmy Deane, Jimmy Deane, v jejíž stejnojmenné film. verzi (r. R. Altman) si zopakovala tutéž roli jedné ze ctitelek tragicky zesnulého hereckého idolu.

Vystupovala také jako host v TV seriálech Naked City (Obnažené město), The Fugitive (Uprchlík), Arrest and Trial (Zatčení a soud), Mr. Broadway, Alfred Hitchcock Presents (Příběhy Alfreda Hitchcocka - ČTV), Police Story (Policejní příběh), The Love Boat (Loď lásky) a The Equalizer.

Byla životní partnerkou jazzového hudebníka Gerryho Mulligana. Po její smrti vyšla autobiografie Sandy Dennis: A Personal Memoir.

Mohli by vás také zajímat…