zavřít
Upravit životopis

Životopis

Studoval architekturu díky sportovnímu stipendiu (košíková), ale po zranění školu opustil a vydal se do Los Angeles, kde navštěvoval herecké kurzy a hrál na jevišti. Zaujal hned prvními film. úlohami, které byly spojeny se zločinem: Harvey Oberst, podezřelý z vraždy podnikatele, v kriminálním dramatu V žáru noci (r. N. Jewison); Dick Hickock, jeden z dvojice brutálních vrahů (Robert Blake), v rekonstrukci skutečného případu podle knihy Trumana Capotea Chladnokrevně (r. R. Brooks).

Tyto postavy víceméně psychopatických jedinců předznamenaly jeho další hereckou dráhu, jež vyvrcholila rolí šíleného astronauta Cutshawa, za jejíž ztvárnění v komedii z armádního blázince Devátá konfigurace (r. W. P. Blatty) byl nominován na Zlatý glóbus 1980. Největší příležitost se mu naskytla v úloze amerického důstojníka Normana, o jehož nenaplněném milostném vztahu s polskou vdovou (Maja Komorowská) těsně po 2. světové válce pojednává koprodukční psychologické drama Rok klidného slunce (r. K. Zanussi).

I v 90. letech je obsazován pouze do vedlejších rolí, ale převažují spíš typy postav seriózních charakterů, např. guvernér Lew Wallace ve westernu Mladé pušky II (r. G. Murphy), velitel námořní základny Salem ve vojenském snímku G. I. Jane (r. R. Scott) nebo vězeňský kaplan Farley v psychologickém dramatu Mrtvý muž přichází (r. T. Robbins).

Mohli by vás také zajímat…