zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je nejmladší ze tří dětí producenta TV společnosti NBC a novinářky. Pod vlivem filmů s Fredem Astairem se začala věnovat tanci; v jeho zdokonalování pokračovala jako šestnáctiletá na Interlochen Arts Academy v Michiganu, kde vedle pohybové průpravy absolvovala výuku zpěvu, přednesu, psaní a hry na flétnu.

Po ukončení studií 1978 přesídlila do New Yorku, kde nejprve pracovala jako recepční a modelka. Díky matčině kolegyni Lee Guthrieové podepsala smlouvu s hereckou agenturou ICM, jejímž prostřednictvím byla obsazena do komedie Jane Austenová v Manhattanu (r. J. Ivory). Světovou popularitu jí přinesla zejména role sličné replikantky Rachael, do níž se zahledí její najatý pronásledovatel (Harrison Ford), ve sci-fi kriminálním dramatu podle knihy Philipa K. Dicka Blade Runner (r. R. Scott).

Vnitřní pečeť lidskosti se jí podařilo vtisknout i postavě legendami opředené dívky Chani, se kterou se hrdina (Kyle MacLachlan) setkává u pouštních lidí, ve film. adaptaci sci-fi románu Franka Herberta Duna (r. D. Lynch). Jejímu hereckému naturelu nejlépe odpovídají postavy půvabných a dostatečně chytrých, houževnatých a schopných mladých žen, které vytváří ve filmech nejrůznějších žánrů.

Jako moderní osudová žena se představila ve špionážním dramatu Bez východiska (r. R. Donaldson), kde ztělesnila dívku jménem Susan, která způsobuje zhoubu mužům, kteří se do ní zamilovali (Gene Hackman a Kevin Costner). Při natáčení dramatu Povzbuzení (r. H. Becker), v němž hrála manželku makléře propadlého drogám, se sblížila se svým partnerem - Jamesem Woodsem.

Když ji však po několika měsících opustil kvůli jiné, nedokázala se s tím psychicky vyrovnat a začala ho obtěžovat urážlivou korespondencí, až ji zažaloval o dva miliony dolarů odškodnění. V poslední době se S. Y. názorově přiklonila k feministickému hnutí, což demonstruje mj. v postavě prokurátorky Dany Greenwayové, pátrající po sexuálně úchylném fotografovi (Patrick Bergin), v erotickém dramatu podle skutečné události Zločiny lásky (r. L. Bordenová). Jejím manželem je Bob Lujan, s nímž má dva syny (Rio a Quinn Lee).

Mohli by vás také zajímat…