zavřít
Upravit životopis

Životopis

Francouzský skladatel, textař, zpěvák, herec a režisér, pocházející z Paříže, nar. 1928, vl. jm. Lucien Ginzburg. V r. 1958, t.j. ve svých 30 letech, podepisuje nahr. smlouvu s firmou Philips a v té době slaví úspěch i jeho skladba Le Poinconneur des Lilas, kterou zpopularizovala sk. Fréres Jacques.

Ceněné album Confidentiel (1963) bylo ovlivněno i jazzem a blues, ve 2. pol. 60. let se objevují dokonce názvuky tehdejší vlny psychedelie. V průběhu dalších let s oblibou čerpá z řady dalších stylových oblastí (latinskoamerická hudba, funk, reggae atd). V r. 1969 natočil slavný duet s Jane Birkin - Je t´aime, moi non plus (poté co nazpívání dočasně odmítla Brigitte Bardot). Jane Birkin byla v letech 1968-1980 jeho partnerkou a má s ní dceru Charlotte Gainsbourg. Texty v té době psal pro spoustu zpěvaček a hereček, kromě zmíněné Jane Birkin také pro Brigitte Bardot, France Gall, Juliette Gréco, Françoise Hardy, Catherine Deneuve a další. Jím otextovaná skladba "Poupée de cire, poupée de son" zpívaná France Gall vyhrála v roce 1967 Velkou cenu Eurovize.

V 70. a 80. let se objevil v řadě filmů, m.j. Je t´aime, moi non plus (1976), Équater (1983) či Stan The Flasher (1989). V posledních letech vystupoval především v televizi, ale psal i texty (m.j. pro Vanessu Paradis a Viktor Lazlo). V březnu 1991 umírá.

Mohli by vás také zajímat…