zavřít
Upravit životopis

Životopis

Sergio Busquets je španělský záložník nastupující za Barcelonu. Mladý defenzivní záložník už nastoupil i za španělskou reprezentaci, kde dostal šanci po skvělých výkonech za Barcelonu.

Charakteristika:
Sergio je komplexní záložník vyhlášený svou herní inteligencí. Dobře čte hru. Skvěle dokáže odebírat míče, velmi platný v defenzívě. Zároveň si dokáže naběhnout do vápna a podpořit útok. Jeho výhodou je vysoká postava. Navzdory své postavě umí hrát na pozici defenzivního i středního záložníka.

Biografie:
Narodil se v Sabadell, jeho otec Carles je bývalý brankář Barcelony. Sergio do Barelony přišel v roce 2005 do Juvenil A. S týmem, ve kterém byli i Bojan, Dos Santos, Jeffren či Maric získal tři trofeje. V sezoně 2006/07 byl klíčovým hráčem pro Juvenil pod vedením Alexe Garcii. Ve 26 zápasech dokázal dát 7 gólů. Sezonu 2007/08 strávil pod vedením Pepa Guardioly v Barce Atlétic a po počátečním zranění se natrvalo usadil v základní sestavě. Ročník 2008/09 znamenal pro Sergia posun do áčka a také první pozvánku do reprezentace Španělska. Ačkoliv v pozici náhradníka Yaya Toureho, dostával dostatek herních příležitostí, které splácel kvalitními výkony. nastoupil v základní sestavě jak ve finále Copa del Rey, tak i Ligy mistrů.

V sezóně 2009/10 se natvrvalo usadil v základu a i před občasné chyby v ní vydržel celý ročník. Sergio patřil k nejvyužívanějším hráčům Pepa Guardioly a i to znamenalo odchod Yaya Toureho do City. Sergio měl velký podíl na zisku dalšího ligového titulu, naopak v Lize mistrů mu je vyčítán výkon v prvním utkání proti Interu Milan, kdy Barca prohrála 3:1. Odměnou za výkony mu byla pozvánka na Mistrovství světa v JAR. Del Bosque mu dal důvěru a i v reprezentaci nastupoval od první minuty, aby kryl záda svým spoluhráčům Xavimu a Iniestovi. Sergio patřil na MS k nejpříjemnějším překvapením a pomohl k zisku trofeje, první pro Španělsko v celé historii.

Se španělskou reprezentací vyhrál Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice a EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině.

Trenér Vicente del Bosque jej vzal na Mistrovství světa 2014 v Brazílii, kde Španělé jakožto obhájci titulu vypadli po dvou porážkách a jedné výhře již v základní skupině B.