zavřít
Upravit životopis

Životopis

Sergio Leone byl italský filmový režisér a scenárista.

Leone byl synem Roberta Robertiho neboli Vincenza Leone, průkopníka kinematografie v Itálii, a filmové divy Bice Waleran. Studoval práva, ale věnoval se filmu. Ještě jako teenager pracoval jako pomocný režisér amerických a italských štábů. Většinou se jednalo o průměrné epické snímky z doby římského impéria. Vyzkoušel si i profesi scénáristy, herce a střihače, například u Williama Wylera. První sólovou tvůrčí příležitostí byl pseudohistorický film Poslední dny Pompejí (1959), post režiséra převzal po ze zdravotních důvodů odvolaném Mariu Bonnardovi, jemuž mimo jiné dlouho asistoval.

Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1964, kdy ve španělských exteriérech natočil první díl pozdější trilogie, film Pro hrst dolarů (A Fistful of Dollars). Jednalo se v podstatě o remake filmu Jódžinbó (1961) Akiry Kurosawy. Diváky si okamžitě získal netradičním přístupem k žánru westernu, cynickým hlavním hrdinou pohrdajícím skutečnými hodnotami, sugestivním prostředím a novým přístupem k žánrovým klišé. Pro Clinta Eastwooda, do té doby druhořadého herce, znamenal tento film vystřelení ke slávě. Stejně přelomový byl tento film i pro kariéru skladatele Ennia Morriconeho. Následovaly snímky Pro pár dolarů navíc (For a Few Dollars More, 1965) a Hodný, zlý a ošklivý (The Good, the Bad and the Ugly, 1966).

V roce 1968 mu americká filmová společnost Paramount nabídla možnost točit v USA. Vznikla tak nová Leoneho „americká“ trilogie, jejímž prvním dílem je slavný western Tenkrát na Západě. Leonemu se tu podařilo dát dohromady Charlese Bronsona a Henryho Fondu, které si přál pro hlavní roli v Pro hrst dolarů. Americkou historií, která byla důležitým dějovým činitelem už v Hodný, zlý a ošklivý, se zabývají další dva filmy: Hlavu dolů krvavou mexickou buržoazní revolucí a Tenkrát v Americe osudy židovských gangsterů v době prohibice. Leone nikdy anglicky nemluvil (například ale francouzsky uměl plynně), při režírování si nechal překládat.

Na rok 1989 chystal Leone film Leningrad. Mělo jít o líčení blokády Leningradu. Mělo se jednat o koprodukci se Sovětským svazem a hlavní roli si měl zahrát Robert De Niro. Všechny plány na projekt za 100 milionů dolarů ale zhatila režisérova těžká nemoc. Zemřel v rodném Římě na srdeční infarkt dva dny před podepsáním kontraktu.

Jeho manželkou byla Carla Leone, se kterou měl dvě dcery, Francescu a Raffaellu. Jeho celoživotním snem bylo přetočit Sever a Jih a stal se oblíbencem Quentina Tarantina.

Sergio Leone

scénárista, režisér

Mohli by vás také zajímat…