zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po středoškolských studiích hrál na letních repertoárových scénách. Studoval herectví v American Theater Wing a v Actors Studiu. Připojil se k herecké dílně Johna Cassavetese a stal se kmenovým hercem jeho souboru.

Výrazné postavy vyděděnců a outsiderů vytvořil také ve většině Cassavetesových filmů: stárnoucí hippie Chet v dramatu manželské nevěry Tváře (Cena Národního sdružení kritiků, nominace na Oscara 1968); hlídač parkoviště Seymour Moskowitz, o jehož sblížení se stejně osamělou pracovnicí z muzea (Gena Rowlandsová) vypráví romantická komedie Minnie a Moskowitz; majitel herny Mort Weil, který donutí se svými gangstery zadluženého šéfa nočního klubu (Ben Gazzara) k vraždě bohatého sázkaře, v černém thrilleru Zavraždění čínského bookmakera; Jack Lawson, bývalý manžel psychicky nevyrovnané ženy (Gena Rowlandsová), v psychologickém snímku podle hry Teda Allana Proudy lásky.

Často se objevuje v epizodních rolích v hollywoodských snímcích různých žánrů a kvalit. Pravidelně ho obsazují jako kultovní osobnost do svých nezávislých filmů mladí tvůrci. Za postavu podvodníka Joea v komedii Průšvih (r. A. Rockwell) byl oceněn na festivalu Sundance 1992.

Vytvořil hlavní role v kriminálním TV seriálu Under Suspicion (1994-95, V podezření - ČTV), v seriálu z prostředí reklamní agentury Good Company (1996- , Dobrá společnost) a jako host účinkoval mj. v seriálech The Twilight Zone (Pásmo soumraku), Voyage to the Bottom of the Sea (Cesta na mořské dno), Hooperman, Matlock - ČTV a Star Trek: The Next Generation (Star Trek: Nová generace - ČTV).

Jeho manželkou byla 1964-83 herečka Elizabeth Deeringová. Byl oficiálním hostem MFF Karlovy Vary 1997, kde uváděl se Stevem Buscemim jeho smutnou komedii Můj nejmilejší bar, v níž ztělesnil strýčka Ala, starého zmrzlináře, který zemře na infarkt za volantem svého vozu.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…