zavřít
Upravit životopis

Životopis

Shania se narodila roku 1965 v ontarijském městě Windsor, jako Eileen Regina Edwards. Její biologický otec Clarence Edwards a její matka Sharon Edwards se rozvedli v roce 1967 a Eileen se s matkou a dvěma sestrami Carrie-Ann a Jill odstěhovaly do malého kanadského městěčka Timmins. Je to malé zlatokopecké městěčko 500 mil od Toronta. V roce 1971 se Sharon provdala za důlního prospektora Jerryho Twaina z indiánského kmene Ojibwa. Jerry Eileen, Carrie-Ann a Jill adoptoval a krátce na to se staly členkami jeho kmene. Se Jerry a Sharon později měli ještě dva syny, Marka a Darryla. Rodina celou dobu balancovala na hranici úplné chudoby a Sharon velice často propadala depresím, že nedokáže uživit svoji rodinu, ale velmi si zakládala na tom, aby měli vždy večeři na stole. S Jerrym si Eileen byla velice blízká a vždy ho brala jako svého vlastního otce. Velice často ji bral s sebou na lov, kdy kladla pasti na zajíce, lovili jeleny a žili život velice blízký Jerryho indiánskému původu. Eileen začala zpívat veřejně už jako osmiletá po různých klubech, zábavách a všemožných vesnických a městských kulturních akcích.

Tehdy také Eileen vystupovala v Sideburry jako dětská umělkyně před koncertem známé kanadské country zpěvačky Mary Bailey. Mary jejímu zpěvu naslouchala a nemohla uvěřit talentu této malé osmileté holčičky, která pomalu nebyla vidět za obrovskou kytarou. Eileen začala svoji kariéru v malém Timminském baru "MEAPLE LEAVE HOTEL", kde měla svoje vystoupení a velice často ji rodiče kvůli němu budili uprostřed noci, což malá Eileen nesnášela, kvůli opilým lidem a cigaretovému kouři. Pak se Sharon rozhodla, že vše vezme pevně do svých rukou. Eileen se objevila jako čtrnáctiletá dívka v televizi, v "TOMMY HUNTER´S SHOW", kde zazpívala píseň z repertoáru Tanyi Tucker a všechny tak ohromila, že jí začali předpovídat obrovský úspěch. Ale problém byl v tom, že v té době byla na scéně už velice slavná country zpěvačka, Tanya Tucker. A Eileen nejenže zněla jako Tanya, ale také jí byla podobná. Její barva hlasu a mezírka mezi zuby Tanyu velice připomínaly.

V roce 1981 byla založena rocková skupina "LONGSHOT", která hledala hlavní ženský hlas. Eileen se rozhodla to zkusit a přinesla demo nahrávku s písní "Don't Stop Believing" a byla okamžitě přijata. Po velice těžké době protloukání se, začali vystupovat v hotelích a na zábavách a dostali se tak do podvědomí lidí. Ale krátce poté co Eileen absolvovala na TIMMINS HIGH A VOCATIONAL SCHOOL se kapela rozpadla a Eileen odjela do Toronta.

Poté zavolala Stanu Bilingsovi, producentovi "GRAND OLE OPRY" a pronesla: "Slyšela jsem, že produkujete desky. Nechcete zajít do studia a spolupracovat?". Krátce na to Eileen chtěla odjet rovnou do Nashvillu. Tak Stan, který byl zcela ohromen její průbojností a razancí (kterou měla Eileen po své matce), se svoji ženou Veronicou a Eileen odjeli do Nashvillu. Tehdy nahrála píseň se známým zpěvákem Johnem Denisem "Heavy On The Sunshine", čehož si nesmírně považovala. Vždy přesně věděla co chce. Neustále mluvila o tom, že chce být velkou hvězdou a stát na pódiu před spoustou fanoušků. Svojí průbojností a vytrvalostí, ale byla spoustě lidí protivná a velice brzy jí to začala dávat najevo i Stanova žena Veronica. Po nějaké době vzali Eileen na představní "GRAND OLE OPRY". Byla naprosto unešená a besprostředně poté pronesla: "Jednoho dne tady budu vystupovat taky". Grand Ole Opry má dlouhou historii. Už od roku 1930, kdy Ameriku postihla hospodářská krize a lidi neměli peníze na nakupování vinilových gramofonových desek, se jejich pozornost upřela k rádiu, kde hráli živou country music z hudebních událostí, jako byla Grand Ole Opry. Je to vlastně umělecká hudební a trochu estrádní show, které se účastnili ty nejvěší dobové hvězdy a celá Amerika ji doslova zbožňovala a zbožňuje dodnes. A pokud je nějaký country interpret její součástí, i dnes se to považuje za velkou čest! Ale poté, co nahrávky Eileen nevzbudily téměř žádný ohlas, se Veronica rozhodla, že s ní už nechce dál spolupracovat a velice razantně jí dala najevo, že s její hudbou už nechce mít nic společného. Na cestě z Nashvillu do Toronta, se tak jejich spory stále stupňovaliy, což vyústilo tím, že Eileen ve vzteku práskla dveřmi od auta Veronice přímo před nosem. To ji rozčílilo natolik, že po příjezdu do Toronta Eileen doslova vyhodila z auta a Stan ani Veronica se s ní už nezkontaktovali. Poté Sharon Twain zkontaktovala Mary Bailey a oznámila jí, že její dcera v Nashvillu nahrála několik písní a velice ráda by s ní spolupracovala. Mary se sní setkala a poté co v Eileen viděla tu úžasnou dravost a její neuvěřitelný talent, se domluvily na spolupráci. Daly dohromady kapelu, s níž nahrály několik písní a rozeslaly je několika hudebním společnostem. Ale Eileen bylo v té době jen devatenáct let a jelikož Mary byla zkušená country zpěvačka, začalo to trochu drhnout. Eileen se necítila na to, udělat kariéru jako country umělkyně. Chtěla dělat více popovou hudbu a s větší dávkou rockového soundu. A tak ukončily svoji spolupráci. Mary pak už o Eileen neslyšela. Až do 1. prosince roku 1987.

V roce 1987, když se Sharon s Jerrym vraceli domů v jedné z kanadských zim, se proti nim v prudké zatáčce vyřítil kamión, který jejich auto vymrštil z cesty a Sharon i Jerry na místě zahynuli. V té době byla Eileen v Torontu, kde byla na prahu své kariéry. Jakmile se o tragické nehodě dozvěděla, svět pro ni okamžitě skončil. Okamžitě všeho nechala a vrátila se zpět do Timmins ke své rodině, o kterou se začala intenzívně starat. "Bylo to strašné období. Neustále jsem trpěla depresemi a nočními můrami. Před sourozenci jsem nedávala nic znát, ale jakmile jsem byla sama vše se mi pořád vracelo a nemohla jsem pochopit, proč se nám muselo něco takového stát". Pak zavolala Mary Bailey a naprosto zničeným hlasem se jí zeptala: "Co mám teď dělat?". A byla to právě Mary, kdo jí nejvíce podpořil: "Dělej to, co umíš nejlépe. Využij ten jedinečný dar, který ti Bůh dal a zpívej". Toto období bylo strašné pro celou rodinu, řekla Mary: "Eileen byla naprosto zlomená. Bylo strašné ji takhle vidět. Byla strašně vyčerpaná a neustále plakala. Bylo jí jen 21 let a najednou se musela vyrovnat se smrtí rodičů a začít se starat o čtyři sourozence, dům a placení účtů, na které neměla peníze. To by nebylo lehké pro nikoho. Ale dokázala jak je silný člověk a dnes patří mezi nejuznávanější umělce světa. Jsem na ni neuvěřitelně hrdá". Tehdy si ale všichni mysleli, že její sen o kariéře je navždy pryč. Až se ze všeho pořádně vzpamatuje a bude připravena se postarat o svoji kariéru, bude na to už příliš stará a bude pro ni o to těžší nastartovat úspěšnou kariéru. To byla myšlenka většiny jejich přátel.

Když pak Eileen zavolala Mary a řekla jí, že neví jak začít, zajistila jí Mary konkurz ve městě Deerhurst nedaleko Toronta. V obrovském podhorském rekreačním centru se odehrávala estrádní pěvecká show ve stylu Las Vegas "DEERHURST'S VEGAS STARS SHOW". Eileen prodala dům a se svými sourozenci se přestěhovali do Deerhurst. Stala se doslova jejich druhou matkou. Díky svojí vnitřní síle se dokázala se vším vyrovnat, postarat se o rodinu, koupit malý domek v Deerhurst a začít pracovat. Ale byla velice nezkušená s prací tohoto typu. Kombinovat zpěv, tanec a vystupování v kostýmech jí nepřinášelo téměř žádnou radost. "Velice často sedávala v šatně a plakala, protože byla zcela na pokraji veškerých svých sil" řekla později jedna z jejích tehdejších kolegyní. Celá rodina na ní lpěla a Eileen je nikdy nechtěla zklamat. Po nějaké době Eileen dostala více prostoru a měla i pár sólových písní během programu. Její podání písně "Over The Rainbow" publikum doslova nadchlo a Eileen se tak těšila obrovskému zájmu. Velice brzy se stala hlavní hvězdou celé show a každý, kdo ji znal věděl, že v Deerhurst nebude věčně a jelikož s touto prací nebyla příliš spokojená, bude jen otázkou času, kdy se rozhodne odejít. Jednoho dne Eileen zavolala Mary, která byla v té době její agentka a manažerka a řekla: "Mary jsem připravená nahrávat. Jsem připravená dělat country." Mary tedy zavolala svému příteli Haroldu Sheddovi a zeptala se, jestli nechce přijet do Deerhurst a poslechnout si mladou začínající a velice talentovanou zpěvačku z Kanady. Hned jak viděl vystoupení Eileen, ohromilo ho její charisma a to jak okamžitě získala celý sál, který jen s úžasem naslouchal jejímu zpěvu a hned měl zájem s ní spolupracovat.

Když v roce 1991 odjeli do Nashvillu, všichni okolo byli přesvědčeni, že se to nikdy nemůže povést. A považovali to za velkou chybu. Odjet do meky country music a myslet si, že hned po příjezdu se o ni porvou producenti a nová deska bude na světě. V té době nahrát dobré album v Nashvillu bylo strašně složité a pro nezkušené začínající umělce bez prostředků, téměř nemožné. Harold zavolal svému známému, producentovi Norro Wilsonovi a představil mu tuto novou talentovanou zpěvačku. Norro byl velice nadšen jejím zapálením a talentem a tak se pustily do nahrávání jejího prvního alba. Pak začali přemýšlet o tom, jaký label a která společnost bude nejlepší pro vydání její desky. Tak Norro oslovil svého přítele Buddy Cannona z MERCURY RECORDS a dal mu nahrávky Eileen. Ten, po poslechu jejich písní, okamžitě projevil zájem o spolupráci. Všichni v Eileen viděli cosi výjimečného. Věděli, že je výborná zpěvačka i textařka a od první chvíle věděli, že nikdy tak úplně nezapadne mezi klasické country umělce. Přála si dělat country s příměsí rocku a popu. Od této chvíle se pro Eileen začalo vše odvíjet. Nejdříve jí bylo řečeno, že jméno Eileen Twain nezní příliš dobré pro profesionální zpěvačku. Jako servírka v Deerhurst tehdy pracovala mladá dívka indiánského původu, jejíž jméno znělo SHANIA. Eileen se do tohoto jména doslova zamilovala a tak jej přijala za vlastní a vznikla SHANIA TWAIN. Dívka s tímto jménem jí tehdy řekla, že v řeči Ojibwanů znamená "Být na své cestě".

Jako textařka byla Shania velmi dobrá, ale přesto se Norro a Harold rozhodli vydat na albu jen jednu její píseň "God Ain't Gonna Getcha For That" a krátce na to, roku 1993 bylo vydáno její první album "SHANIA TWAIN". S tímto albem se dostala jako naprostý nováček mezi takové hitparádové špičky, jakými byli třeba Steve Wariner, Garth Brooks, Reba McEntire, Tanya Tucker, Mark Collie, Shelby Lynne, Diamond Rio, Willie Nelson, Dolly Parton, Lorrie Morgan, Pam Tillis, Randy Travis, Toby Keith, Sammy Kershaw, Billy Ray Cyrus, Travis Tritt, Ricky Van Shelton, Vince Gill, Patty Loveless, Kathy Mattea, Alan Jackson, Mary Chapin Carpenter, Dwight Yoakam, Loretta Lynn, Doug Stone a spousta dalších skvělých umělců. Ale album bylo povšimnuto jen s minimálním zájmem a ani Shania s ním příliš spokojená nebyla. Nepředstavovalo totiž ten styl, který si přála do country music přinést a považovala ho za čistě "nashvillské album", kterého se prodalo "jen" 100 000 kopií. Poté odjeli do Miami natáčet videoklip k písni "What Made You Say That?", kterého se s radostí ujal tehdy už velice slavný režisér videoklipů, Steve Goldmann. Chtěl Shaniu představit jako kombinaci Janet Jackson, Pauly Abdul a Madonny v country music. Velice otevřeně se Shaniou pracovali a předávali si různé nápady ohledně toho, jak by klip měl vypadat. V konečné verzi byl tento videoklip šokující, provokativní a byl zároveň něčím naprosto jiným, než co bylo k vidění na CMT. Tímto videoklipem se představila milovníkům country a najednou se o její album lidé začali o trochu více zajímat. Pak pod záštitou televizní společnosti CMT vyrazila na své první společné turné "TRIPLE PLAY TOUR". Spolu s ní jeli Toby Keith a John Brannen, s nimiž měla sérii několika vystoupení a bylo to pro ni spíše propagačním turné, díky kterému se začala stále častěji objevovat i v pořadech stanice CMT. Její album se ale s velkým úspěchem nesetkalo a Shania z toho byla značně zklamaná. Přesto se zapsala do paměti country fandů písněmi "Dance With The One That Brought You", "There Goes To Neighborhood", "You Lay A Whole Lot Of Love On Me" a "What Made You Say That?".

Během jejího Triple Play Tour, se ozval Mary Bailey někdo, kdo projevil zájem se se Shaniou setkat. Byl to jeden z nejlepších producentů a autorů v celém hudebním světě, Robert John "Mutt" Lange. Ale Mary v té době vůbec nevěděla s kým mluví, jelikož "Mutt" byl producentem popových a rockových umělců a skupin. Ve své "stáji" měl Deff Lepard, Billy Oceana, Michaela Boltona, Bryana Adamse a hlavně AC/DC. Shania rovněž o "Muttovi" nevěděla a příliš nadšená z jejich možné spolupráce taky nebyla. Nepřitahovalo ji vůbec ani to oslovení "Mutt" (trouba), které bylo součástí jeho jména jako přízvisko. Poté, když se dozvěděla, kdo onen "pan Lange" vlastě je v hudebním světě, nemohla ani uvěřit, že projevil zájem o spolupráci a okamžitě po této příležitosti skočila a s "Muttem" si domluvila schůzku. John byl velice mile překvapen jasnou vizí, kterou Shania o své hudbě má a že velice jasně věděla co chce. A ikdyž její album nebylo žádným hitem, rozhodl se s ní spolupracovat. Velice často si telefonovali a mluvili spolu dlouhé hodiny o plánech a možnostech, jak ještě vylepšit její hudební vizi. Téměř celé album dávali dohromady po telefonu, kdy společně korektovaly a dodělávaly Shaniiny texty. A během jejich schůzek v kavarně, kde oba společně kolaborovali, bylo všem kolem Shanii jasné, že tady vzniká něco velice speciálního. Po nějaké době bylo už všem jasné, že v jejich vztahu nejde jen o práci. Ale "Mutt" v té době byl už dvakrát rozvedený a nechtěl se už znovu pouštět do nějakého vážného vztahu. Ale Shaniino kouzlo a charisma v něm probudilo obrovský cit a velice brzy spolu začali mít vážný vztah. Každý okolo byl naprosto unešen tím, jak se Shania proměnila v silnou ženu stále zmámenou jeho osobností. Bylo to naprosto nádherné a velice vyjímečné pro oba. Po šesti měsících usilovné práce na novém albu, roku 1995 požádal "Mutt" Shaniu o ruku a ta s obrovskou radostí jeho nabídku přijala. Svatbu měli ve městě Deerhurst, kde se její kariéra začala odvíjet a celá byla jen malou oslavou pro nejbližší přátelé a rodinu. Měla na sobě krásné saténové šaty a během obřadu zněla píseň "Everything I Do (I Do It For You)",kterou napsal a složil pro Bryana Adamse "Mutt". Její sestra Jill pak řekla: "Překvapila mě, jak klidná celou dobu byla. Vůbec nebyla nervózní. Hned věděla, že "Mutt" je ten pravý a že s ním bude naprosto v bezpečí". Tento vztah dal Shanie takovou kuráž, sebevědomí a bezpečí, jaké v životě neměla. "Mutt" ji plně podporoval při psaní jejich vlastních písní a skládání hudby. Stal se producentem jejího nového alba, čímž překvapil celý hudební svět.

V roce 1995 spolu vydali album "THE WOMAN IN ME", které bylo kombinací jejich společných nápadů a talentů. Prodalo se ho více než 15 milionů kopií a zajistilo Shanii první výtězství GRAMMY AWARD coby nejlepší nové country zpěvačce a WORLD MUSIC AWARD jako nejprodávanější nový umělec. A v roce 1996 jí vyneslo ocenění GRAMMY za nejlepší country album roku. Album obsahuje takové hity, jako "Any Man Of Mine" (ten Shania považuje za svůj průlomový a je na něj právem pyšná. Reprezentuje totiž přesně ten styl country, který si vždy přála dělat), "The Woman In Me", "(If You´re Not In It For Love) I´m Outta Here" (nominace na GRAMMY AWARD v kategorii nejlepší country píseň), "God Bless The Child", "You Win My Love", "Whose Bed Have Your Boots Been Under?" a "No One Needs To Know" (který se stal titulní písní k filmu "Twister"). Američtí puritáni jí ale dávali za vinu, že mění tradiční znaky Country Music a od základu ji přeměnila ve směs popu, rocku a country a velice nehezky ji přejmenovali na "prznitelku country music". Přesto bylo a je album "THE WOMAN IN ME" jedno z neprodávanějších v dějinách Country Music a dlohou dobu se drželo v Billboard Album Chart. U jeích fanoušků vzbudilo obrovskou vlnu zájmu a ti doslova brali prodejny s hudebními nosiči útokem. O něco později Shania vyrazila na svoje první koncertní turné The Woman In Me a všechna její vystoupení byla beznadějně vyprodaná. Díky tomuto albu se zařadila mezi stálice na americké country scéně, které do té doby kralovaly zpěvačky jako Pam Tillis, Dolly Parton, Patty Loveless, Loretta Lynn, Tammy Wynette, Reba McEntire, Tanya Tucker, Emmylou Harris, Alison Krauss, Faith Hill nebo Trisha Yearwood. Shania se ovšem setkala i s něčím zcela novým ve své kariéře. Její písnička "Whose Bed Have Your Boots Been Under?" se stala pro spoustu lidí naprosto pobuřující a videoklip příliš nevhodně lascivní a tak bylo okamžitě pozastaveno její vysílání jak v rádiu, tak v televizi. "Nikdo přece nechce slyšet o nevěře, které se muži dopouštěji. Nedej Bože aby se o tom mluvilo nahlas" neodpustila si štiplavě ironickou poznámku Shania. Ale nevzdala se, protože najednou vyšlo najevo, že její fanoušci tuto píseň doslova milují a rozhodla se, celé album a hlavně tuto píseň podpořit obří kampaní a autogramiádami po supermarketech v celé Americe. A její strategie zabrala více než dost. Úspěch tohoto alba jí zajistil spoustu možností a s nahrávací společnustí MERCURY RECORDS podepsala smlouvu na dalších pět alb. Najednou měla zcela volné ruce při skládání hudby i psaní textů. Během roku 1996 dávali s "Muttem" dohromady materiál pro nové album, které mělo být ještě lepší než album předešlé. Najednou ji všichni začali označovat za novodobou královnu moderní country music, která posunula hranice tohoto hudebního žánru. A tou Shania opravdu je, protože to, co dokázala ona, před ní nedokázala žádná zpěvačka. Nejspíše to bude tím, že svět country music byl vždy považován za "pánský klub", ve kterém ženy neměly místo a musely vynaložit daleko větší úsilý aby se prosadily. Shania tu průbojnost a odvahu měla a její následující album tak zbořilo veškeré možné rekordy.

Její třetí řadové album "COME ON OVER" (vydané v roce 1997 a universální verze byla vydána v roce 1998) se stalo celosvětově nejprodávanějším ženským solovým albem v historii. Shania svým úžasným prvenstvím pokořila i takové zpěvačky, které jsou jedny z nejprodávanějších na světě a zařadila se tak mezi smetánku v hudebním průmyslu. Prvním singlem byla píseň "Love Gets Me Every Time", která okamžitě zapůsobila jako hudební nálož, která explodovala a videoklip k této písni zachycoval Shaniu při focení bookletu pro internacionální verzi alba. A následné hity jako "You're Still The One" (který se stal číslem 1 v popových i country hitparádách roku 1998), "When", nádherná balada v duetu s Brianem Whitem "From This Moment On" (tuto píseň věnovala Shania svým rodičům), obrovský hit "Man! I Feel Like A Woman!" (oceněn jako Nejvíce Sexy Videoklip televizní stanicí CMT a díky němuž Shania vyhrála GRAMMY AWARD za Nejlepší Country Zpěvačku roku 1999) , "Honey, I´m Home!", "Come On Over" (oceněn cenou GRAMMY AWARD jako Nejlepší Country Píseň za rok 1999) , "Don´t Be Stupid", "That Don´t Impress Me Much", "You´ve Got A Way" (který se stal tytulní písní k romantické komedii Notting Hill a byl nominován na cenu GRAMMY AWARD v kategorii Píseň Roku 1999) a "Rock This Country!" Shaniu reprezentovaly i v Evropě a stala se tak celosvětově známou a úspěšnou. Toto album se stalo doslova hudební bombou a Shania za něj sklízí úspěchy dodnes. Neustále se prodává a podařilo se mu překročit hranici 40 miliónů prodaných kopií, což se ještě žádné jiné zpěvačce nikdy nepodařilo. Je to album, které stejně jako všechna její alba byla vydána v country a popovější verzi a díky kterému představila country music ve zcela jiném světle i mladšímu evropskému publiku. Shania se stala první průkopnicí, která zbořila tradiční hranice country music. Před ní byl jen Garth Brooks, který díky svými vystoupeními rozpoutal řadu změn a Nashville se chtě nechtě musel těmto změnám podřídit. Shania tak mohla projevit svůj talent a představila se jako naprosto výjimečná umělkyně s obrovskou vizí. Její videoklipy byly zcela netypické pro country a dodnes je považována za opravdovou královnu moderní americké country music. Luke Lewis, ředitel MCA RECORDS o ní řekl, "To všechno je dílem samotné Shanii Twain. Naučila mě věci, o kterých se mi dřív ani nesnilo. Před osmi nebo devíti lety jsme točili společně klip a tehdy mi řekla: Všichni tihle vesničané mají za barem satelit, všichni sledují důmyslné milionové reklamy na Pepsi. Ale nám tehdy musely na MTV stačit levně natočené videoklipy a archaická představa spojení country s venkovem. A v tom spočíval celý problém. Rozpoznala to dříve než všichni ostatní, a začala děla mnohem současnější klipy. Dokázala rozeznat tendence určující hlavní proud dříve, než marketingoví manažeři všech nahrávacích společností". Současně s tímto albem vydala Shania i svoji doposud kompletní video kolekci na dvd "PLATINUM COLLECTION" a záznam jejího živého koncertu z Come On Over Tour "SHANIA TWAIN LIVE" a speciály Come On Over a Shani's Winter Break, kde byli jejími hosty Elton John a Backstreet Boys, "SHANIA TWAIN: THE SPECIALS". Všechny tyto tituly šli doslova na dračku a staly se okamžitě bestsellery. Shania si s Eltonem zazpívala svoji píseň "You're Still The One" a dojetím se jí doslova hrnuly slzy do očí. Poté hned navázali písní z Eltonova repertoáru "Something About The Way You Look Tonight" a na závěr jejich společného vystoupení zazpívala píseň "Amneris´ Letter", kterou napsal Elton pro Shaniu a s níž se podílela na jeho charitativním projektu AIDA. Shania je obrovskou fanynkou Eltona Johna a už jako malou ji velice ovlivnil, proto pro ni bylo naprosto jedinečné, slyšet ho zpívat slova její písně, kterou napsala.

Poté byla oslovena s účastí na benefičním galakoncertu, pořádaném kabelovou televizní stanicí VH1 "VH1 DIVAS LIVE 98" na podporu hudební výchovy na amerických školách s podtitulem SAVE THE MUSIC, kde se sešla s takovými hvězdami jako jsou Celine Dion, Aretha Franklin, Gloria Estefan a Mariah Carey. A svým vystoupením doslova lidi zvedla ze židlí. Zazpívala své dva největší hity z aktuálního "COME ON OVER", "You're Still The One", "Man! I Feel Like A Woman!" a pak tři další písně s ostatními divami, "You've Got A Friend" z dílny Carole King si zazpívala spolu se Celine a Glorií. A poté v kompletní sestavě "Natural Woman (You Make Me Feel)" a "Testimony". Její vystoupení překypovalo energií a dala to pořádně najevo. Navíc tento koncert jí umožnil zazpívat si po boku soulové legendy Arethy Franklin, což se nepoštěstí jen tak někomu. Tento benefiční koncert měl takový úspěch, že se televize VH1 rozhodla, pořádat jej každoročně vždy v různém složení a žánrové různorodosti.

Všechny tyto úspěchy ji vrhly do vyčerpávajícího kolotoče, ze kterého se v roce 2000 rozhodla na nějakou dobu vystoupit a užít si trochu normálního života s manželem. Žije střídavě v Kanadě a Švýcarsku, kam Shania utíká, když potřebuje odpočinek a lidi, kteří jsou přátelštější a klidnější pokud jde o její popularitu. Taky proto, že miluje všechna roční období, sníh a horkou čokoládu všude kolem. Ale hlavně soukromí, kterého si cení hlavně "Mutt", který se vyhýbá světlům reflektorů, které by z něj udělali věřejně známou osobu. A tou on být nechce. Pořídili si krásný dům v odlehlé oblasti obklopený přírodou, ve kterém pracují na svých hudebních počinech, jelikož mezi vybavení domu patří i profesionálně zažízené nahrávací studio se vším příslušenstvím.

V témže roce vyšlo album, které mapovalo její rockové začátky, kdy hrála se svojí kapelou "LONGSHOT" a neslo příznačný název "WILD AND WICKED". Toto album bylo dílem spolupráce mezi Shaniou a Paulem Sabu a s jeho novým vydáním se stalo takovým ohlédnutím za jejími začátky. Ale dokázalo, že je to báječné album, na kterém se Shania pořádně odvázala a mnohé tím překvapila. Výrazně rockové pecky jako titulní "Wild And Wicked", "Bite My Lip", "Hate To Love" a nebo hit osmdesátý let "For The Love Of Him", po němž bývá album občas pojmenováváno, se fanoušků opět velice líbily. V průběhu psaní písní k novému albu, zjitila Shania, že je v jiném stavu a v Dubnu roku 2001 porodila Muttovi syna, kterého pojmenovali Eja. V říjnu roku 2002 se Shania vrátila po delší pauze se svým čtvrtým albem "UP!", kterého se prodalo jen za první víkend okolo 1 milionu kopií. Album "Up!" se stalo jejím velice úspěšným comebackem, ale spustilo i vlnu nevole. Akadenie Country Music byla poněkud na rozpacích, jestli jí ještě lze uznat nároky na ocěnění v poli country music. Spousta lidí dodnes neví kam Shaniu žánrově zařadit. Někdo ji považuje za country zpěvačku, jiní zase za popovou vokalistku nebo za rebelující rokerku. Ale Shania sama se stále považuje za country zpěvačku a nikdy jí prý být nepřestane. Proto se rozhodla vydat UP! hned ve třech verzích. Zelenou verzi v country stylu, Červenou verzi poprockovou a Modrou verzi plnou exotických ethno remixů. A její hity opět bodovaly. "I'm Gonna Getcha Good!" (který zpívala živě na CMA AWARDS a sklidila obrovský úspěch ), "Ka - Ching!", "When You Kiss Me", "Thank You Baby", "She's Not Just A Pretty Face" "Up!" nebo "Forever And For Always" stoupaly stále výš a výš a řadí Shaniu opět mezi nejlepší umělce nového století. Naznačuje to nominace na GRAMMY AWARD 2004 v kategorii Nejlepší Country Zpěvačka. V těchto kategoriích velice často poráží takové country megastars jako jsou Faith Hill, Martina McBride, LeAnn Rimes, Dolly Parton, Emmylou Harris, Loretta Lynn, Trisha Yearwood, Lee Ann Womack, Alison Krauss nebo Dixie Chicks. Ale její počínání bylo označováno za velice chytrý obchodní tah. Soudilo se, že takhle prodá daleko víc, než kdyby vydala jen jednu verzi a může sbírat ocenění jak na poli Pop Music, tak na poli Country Music. Shania toto komentovala slovy, že jí rozhodně nešlo o nějaká čísla a přední místa v hitparádách prodejnosti. Šlo jen o to aby vyhověla všem svým fanouškům, protože ne každý je příznivec country music a zvláště ne evropané. Červená a Modrá verze proto byla určena pro Evropský trh. Zelená a Červená pro Americký a Australský, kde Shania svým UP! doslova láme rekordy v prodejnosti. Shania je také jediná interpretka v historii, která vyhrála třikrát po sobě DIAMOND AWARD, kterou uděluje RECORDING ASSOCIATION INDUSTRY OF AMERICA, za prodaných 10 miliónů kopií jednoho alba. Nakonec album UP! nedosáhlo na na úspěch alb předešlých, protože se ho doposud prodalo kolem 12 miliónů kopií. Odborníci a kritici to přisuzují tomu, že většina fanoušků není spokojená s odklonem Shanii Twain od country.

V roce 2003 vyrazila Shania na obrovské koncertní turné nazvané UP!, kdy stanula na jevišti po dlouhých tři a půl letech. Celé turné doslova přetékalo energií a Shania dokázala, že zpěvačka, která nejenže utáhne v pohodě dvouhodinový koncert ale udělá i neuvěřitelně báječnou show, která přímo narvaná energií. Její první koncert "SHANIA TWAIN LIVE IN CHICAGO", byl zachycen na DVD nosič a stal se doslova bestselerem. Je důkazem toho, jak propracovanou show Shania s "Muttem" vytvořili a celý koncert je jednou velkou kvalitní pastvou pro oči. Shania tu přechází od tanečních country pecek k tanečním písním s popovým nádechem, které střídají její krásně chytlavé balady. Během písně "When You Kiss Me" poskytne dokonce možnost dvěma mladým lidem vyznat si lásku a zasnoubit se. Její úspěch je opravdu obrovský. Na svém kontě má už 9 ocenění GRAMMY AWARDS, několikrát vyhrála CMT MUSIC AWARDS, CMA AWARDS, JUNO AWARDS, BILLBOARD MUSIC AWARDS, AMERICAN MUSIC AWARDS, WORLD MUSIC AWARDS, COUNTRY RADIO AWARDS, PEOPLE´S CHOICE AWARDS a spoustu dalších, včetně bezpočtu nominací na řadu celosvětových ocenění. Její hity se drží bezpočty týdnů v hitparádách, včetně té nejprestyžnější, BILLBOARD CHART. Je třetí celosvětově nejprodávanější umělkyní za rok 2003 a její koncerty jsou vždy beznadějně vyprodané.

Shania už má za sebou čtyři velice úspěšná alba a tak se rozhodla vydat 9.11.2004 výběr svých doposud největších hitů "GREATEST HITS". Na tomto albu jsou její doposud největší skladby. "Forever And For Always", " I´m Gonna Getcha Good!", "Up!" (na americké verzi alba je v country mixu) a "Ka - Ching!" (která je obsažena jen na evropské verzi alba) tvoří část jejich posledních obrovských hitů z alba UP!. Následuje část z jejího nejúspěšnějšího alba COME ON OVER, "Come On Over", "Man! I Feel Like A Woman!", "That Don´t Impress Me Much", "From This Moment On", "Honey, I´m Home!", "You´re Still The One", "Don´t Be Stupid (You Know I Love You)" a "Love Gets Me Every Time" a třetí část tvoří písně z alba THE WOMAN IN ME " No One Needs To Know", "You Win My Love", " (If You´re Not In It For Love) I´m Outta Here!", "The Woman In Me (Needs A Man In You)", "Any Man Of Mine" a "Whose Bed Have Your Boots Been Under?". Součástí tohoto alba jsou i tři zbrusu nové písně, jejichž různorodost je i přes tak malý počet obdivuhodná. První z nich je neuvěřitelně chytlavá taneční pecka "Party For Two", která je i Shaniiným druhým duetem, v němž jí nádherně sekunduje frontman rockové skupiny SUGARAY, Mark McGrath. Ale tato píseň byla vytvořena ve dvou provedeních a po Markovi si ji se Shaniou zazpíval i country zpěvák Billy Carringhton a song v obou podáních vyšel na americké verzi alba Greatest Hits. Billy poté o spolupráci s Shaniou prohlásil: "Pracovat s touto ženskou je ta nejlepší škola vůbec. Je proklatě chytrá a její přehled o tom co a proč dělá je naprosto neuvěřitelný. Musím říct, že Shania Twain je opravdová královna country music". Další nová píseň je krásná balada "Don´t", která je velice působivá minimem použitých hudebních nástrojů a nad všemi převažují klasické nástroje jako dobro a akustická kytara. Navíc k ní Shania natočila nádherně romantický videoklip, ve které předvádí i velice zběsilou jízdu na nádherném bílém hřebci. Tato píseň se také stala titulní k filmu Žít po svém (An Unfinished Life) s Morganem Freemanem, Roberten Redfordem a Jennifer Lopez v hlavních rolích. Poslední novinkou na albu je píseň, v níž už jsem ani nedoufal. Je to klasická Shaniina teneční country rytmika, která nese všechny znaky stoprocentní country music. Píseň "I Ain´t No Quitter", je svěží závan stylu, o kterém jsem si myslel, že ho Shania už opustila. Videoklip je stejně veselý a Shania se v něm představuje jako pravá cowgirl ve stetsonu a je prostě úžasná. A doufám, že její příští album na tento styl naváže.

Současně s touto kompilací vydává Shania své již páté dvd "UP CLOSE AND PERSONAL". Je to jedinečný komorní koncert, který byl stylizován do nejúspěšnějšího vystoupení legendárního Elvise Presleyho a při kterém spoluúčinkují bluegrassová královna a houslistka Alison Krauss a její skupina Union Station (Dan Tyminski - kytara, mandolína, Ron Block - akustická kytara, banjo, Jerry Douglas - dobro, Barry Bales - kontrabas, Larry Atamanuik - bicí) , kteří jsou jejími hosty a nádherně tvoří její doprovodnou kapelu. Koncert obsahuje několik starších i nových písní a celý se nese v nádherném country bluegrassovém rytmu. Během tohoto koncertu je Shania v těsném kontaktu se svými fanoušky, kterých je tu výjimečně jen třista a celý koncert je komornější, než její koncerty většinou bývají. Shania se s nimi dělí o spoustu historek a zážitků a sdílí s nimi pár opravdu intimních okamžiků. Na závěr koncertu Shania předvede něco úžasného. Zazpívá písničku od kapely AC/DC "You Shook Me All Night Long", jejímž producentem byl "Mutt" v době, kdy se ještě neznali. Shania se také objevila ve filmu "I HEART HACKABEES" (Mám Rád Huckabees), ve kterém si hlavní role zahráli Jude Law, Dustin Hoffman, Mark Wahlberg a Naomi Watts a v němž si zahrála sama sebe. A v plánu je i biografický snímek, zachycující trnitou cestu této star na hvězdné nebe.

V roce 2005 se Shania stala součástí soundtracku k jednomu z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších televizních seriálů současnosti, DESPERATE HOUSEWIVES. Podílela se zcela novou country-rockovou peckou "Shoes", která by se mohla objevit i na jejím novém albu, na kterém Shania už pilně pracuje. Mezitím vypustila na trh svůj první parfém SHANIA TWAIN BY STETSON, který je směsicí vůní, jež Shania sama vybírala. A téhož roku získala nominaci na nejprestyžnější ocenění za country hudbu CMA AWARD (Country Music Association Award) v kategorii Nejlepší Vokální Spolupráce za píseň "Party For Two", kterou nazpívala s mladým country zpěvákem Billy Curringtonem. Cenu nakonec nezískala, ale na její energii a chuti tvořit jí to rozhodně neubralo. Téhož roku se také Shania rozhodla k dalšímu marketingovému kroku. Jelikož jí je venkovský život velice blízký, pořídila si nádherný ranč na Novém Zélandu s obrovskými pastvinami a její záměr je jasný. Chov ovcí a produkce vlny. "Strašně se těším na tu fyzickou práci, kterou budu muset vynaložit. Těším se, až se ze mě zase stane honák na koni." jen podotkla s potutelným úsměvem, když odpovídala na otázky novinářů.

Rok 2006 a 2007 věnovala Shania své rodině, tvorbě nové řady parfémů SHANIA SRATLIGHT, chartitativní činnosti, kdy se stala patronkou programu na podporu obstarávání jídla pro děti ve školách. Jak sama poznamenala, když byla dítě, velice často neměla co jíst a tak si do školy nosila sendviče s hořčicí, aby nevyvolávala u spolužáků dojem, že nemají co jíst, ikdyž to byla pravda. Tyto zkušenosti ji vedly k tomu, že se aktivně podílí na organizaci těchto programů. Současně taky pracuje na novém albu, které výjde v roce 2008. Shania pracuje na textech a melodiích, na kterých jí vždy velice záleží.

V roce 2008 přišla šokující zpráva pro celý hudební svět. Mluvčí Shanii oznámil, že Robert "Mutt" Lange a Shania Twain se budou rozvádět. Po 14 letech spokojeného manželství se najednou vše otřáslo a všichni se mohli jen dohadovat, co je důvodem takového šoku. Shania a "Mutt" si totiž velice pečlivě vždy střežili svoje soukromí a až na pár fotek, o jejich vztahu vlastně nikdo nic moc nevěděl. A ve stejném duchu se odehrál i rozvod, ale už nyní jsou na světě informace, že hlavní roli sehrála nevěra z "Muttovi" strany. Hudební kolegové Shanii a i jejich rodina, stejně jako fanoušci byli celou situací obrovsky překvapeni a tak se čekalo, co se bude dít s novým albem, které Shania připravovala na jaro roku 2008 a které je nyní odloženo na neurčito. Shania také zanechala na svých oficiálních stránkách dopis pro fanoušky ve znění: "To my beloved fans:
As I am sure you have seen or heard; I am going through a rough time personally in my life. I wanted you all to know that I could not be getting through this without you. Your letters, emails and words of encouragement give me strength. Your overwhelming support reminds me to smile, no matter how deep the pain and to always be grateful for all the beautiful blessings in my life. I have so much to say but I know the best way for me to speak is through my music. This is my therapy, my passion, and my love. I look forward to sharing it with all of you as I begin this new journey. I need some time to heal this broken heart but make no mistake; I will be back and hopefully stronger than ever. Thank you my friends, from the bottom of my heart. Love, Shania"

Na konci roku se Shania objevila na předávání CMA Awards, kdy předávala cenu Kenny Chesneymu za Entertainer Of The Year. Shania se objevila poté, co ji uvedla Carrie Underwood a zazářila jako diamant, protože to bylo poprvé, co se ukázala na veřejnosti od jejího odloučení a rozpadu jejího manželství. Okamžitě si vysloužila obrovský potlesk a celý sál plný jejich kolegů povstal. Vypadala krásně a bylo na ni vidět, že své zlomené srdce nese opravdu velmi statečně. Dokonce i spousta jejich kolegů se vyjádřila tak, že jsou rádi, že se Shania vrátila. V roce 2009 se Shania začala objevovat na veřejných událostech a akcích stále více a více, což dělalo radost převážně jejím fanouškům. Byla jednou z nositelek olympijské pochodně, stala se jednou z porotkyň v AMERICAN IDOL a do této soutěže se poté ještě vrátila v několika finálových kolech. Shania tak dokázala, že není jen zpěvačkou, ale dokáže poskytnout radu v technice zpěvu, dokáže být kritická i velmi nesmlouvavá v posuzování nových talentů. Přesto ale byla miláčkem celé poroty. V jednom z kol dokonce soutěžící zpívali výhradně jen písně Shanii ve svém aranžmá. V této době už bylo všem jasné, že Shania chová city k novému muži, kterým je bývalý manžel Mary-Anne Thiebaud, s níž měl „Mutt“ dlouhodobý poměr, Frederick. Shania sama řekla, že Mary-Anne její zradu nehodlá odpouštět a nechce ji už nikdy vidět. Shania byla zdrcená. Později sama vypověděla, že byly dny, kdy doslova nechtěla žít a nikdy se necítila tak mizerně. „Byly to neskutečně dlouhé dny plné bolesti.. Nemohla jsem spát, jíst, pomalu ani dýchat. Každý den jsem se musela nutit vstát z postele a být tu alespoň pro svého syna. Ten byl tím nejdůležitějším na celém světě. Na ničem jiném mi už nezáleželo…“. Na straně druhé to byl právě Frederick, který jí poskytoval oporu a porozumění, protože si oba prošli stejnou situací a oba ochutnali zradu od svých partnerů. Frederick a Shania spolu začali trávit spoustu času a pomalu se vzájemně dostávali přes nejhorší období. Nakonec mezi nimi vznikl milostný vztah a Shania vedle něj opět vypadala spokojeně a šťastně. Mezitím, v březnu roku 2010, bylo manželství Shanii Twain a Roberta Johna „Mutta“ Langea oficiálně rozvedeno ve Švýcarsku. A krátce na to se Shania a Fred ukázali spolu na plese Swiss Red Gross Ball a vypadali velmi zamilovaně. Téhož roku oznámila vznik její nové charitativní organizace a podporu programu, který je nazván SHANIA KIDS CAN a zaměřuje se na podporu stravování dětí na základních školách. Shania sama pochází z velmi chudé rodiny a mnohdy neměla ani možnost vzít si do školy svačinu a poznala, jak vypadá opravdový hlad. A její organizace má podobným zkušenostem u dětí zabránit. Bylo také oznámeno, že se Shania chystá vydat svoji první knihu memoárů, která ponese název po jedné z jejich písní FROM THIS MOMENT ON. A vyjde na jaře roku 2011. Je to kniha plná osobních událostí a Shania v ní odkrývá svoje soukromí, což je pro ni velmi netypické, protože si vždy zakládala na tom, aby její soukromí bylo skryto před veřejností. Najednou tak mají fanoušci možnost nahlédnou do její 13. komnaty, která je velmi obsáhlá. Shania se v ní vrací k jejímu rozpadlému manželství, zradě v přátelství, dnech, kdy nechtěla žít a znovunalezení síly a sebejistoty. Rok 2010 uzavíraly dvě velké novinky v životě Shanii Twain. První z nich se vztahovala na nový televizní kanál Orah Winfrey „Oprah Winfrey Network – OWN“, který se stal domovskou stanicí pro šestidílný dokument „WHY NOT…? WITH SHANIA TWAIN“, což je velmi intimní a podrobný pohled do soukromí Shanii. To bylo ještě více šokující než vydání její knihy, protože tento dokument měl Shaniu ukázat ze všech možných stran při procesu citového uzdravování, znovuobjevení svého hlasu a schopnosti opět zpívat před publikem, o kterou přišla v důsledku traumatického mládí, workoholismu a nečekaného rozpadu manželství. Tou druhou novinkou bylo oznámení zasnoubení, které se Fred a Shania rozhodli vypustit do světa. Celý svět jim přál štěstí do nadcházejícího života, ale všechny také zajímalo datum jejich svatby, což si Shania nechala pro sebe. A nemuselo se čekat příliš dlouho, protože 1. ledna 2011 si Shania Twain a Frederick Thiebaud řekli své ANO na ostrově Puberto Rico při západu slunce přímo na pláži. Mezi hosty bylo 40 nejbližších a nevěstu doprovázel uličkou její devítiletý syn Eja. Měla na sobě šperky od Lorraine Schwarz, boty Calvin Klein a šaty z malého švýcarského butiku ve městě Lausanne. Shania později řekla: „Byla to nádherná svatba a Fred mě vlastně překvapil tím, jak vypadala. Byla tak krásně romantická až jsem si říkala, jestli se mi to nezdá…“. Do médií se dostalo jen několik fotografií, které hned obletěly svět. Gratulace nepřicházely jen od přátel a rodiny, ale také od kolegů z hudebního světa. Lístky zaslali třeba Barbra Straisand, Carole King, Lionel Richie, Elton John, Celine Dion, Madonna, Gloria Stefan, Faith Hill a Tim McGraw, Dolly Parton, Brad Paisley, Reba McEntire, Taylor Shift, Dixie Chicks, Beyoncé a mnoho a mnoho dalších. Celá svatba proběhla v utajení před veřejností a médii.

Rok 2011 začal tak pro Shaniu ve velkém stylu a ve stejném duchu i pokračoval. Canadian Music Hall of Fame uvedlo Shaniu do své síně slávy a během ceremoniálu bylo řečeno: „Shania Twain doslova způsobila převrat v country music a je jednou z nejlepších a nejuznávanějších umělkyní své doby. Její originalita jako autorky textů a zpěvu jí zajistily celosvětový úspěch a my jsme hrdi, že ji můžeme přivítat a uvést do kanadské síně slávy.“ Oficiální uvedení poté proběhlo na Juno Awards 2011, kdy Shaniu na podiu uvítal její přítel Bryan Adams, který o ní mluví jako o „kanadském pokladu“. Shania stála na podiu ve večerní róbě bez rukávů a pronesla děkovnou řeč: „Děkuji vám strašně moc. Tohle je pro mě tak krásný moment. Jsem neskutečně pyšná na kanadské talenty. Dnes tu sedím v publiku a užívám si a žasnu nad těmi báječnými umělci na podiu. Umělci první třídy, autoři, zpěváci… měli bychom být pyšní na tyto lidi. Doslova mě ohromují. Nejspíš jsem více unešená z toho, jaké tato země plodí talenty, než ze svého úspěchu, opravdu. Popravdě jsem víc pyšná na to, že jsem z Kanady a že jsem součástí hudební tvorby této země. Tohle je nádherná země! Mám pocit, že bych tu měla stát oblečená do kanadské vlajky, aby bylo vidět, že to myslím vážně… To by bylo něco!“. Na jaře téhož roku Shania odstartovala svoje „promo tour“ ke své autobiografické knize FROM THIS MOMENT ON. A prodeje této knihy jsou více než slušné. Už po dvou týdnech dosáhla na 5. místo v prodejnosti a dostala se tak do žebříčku asi nejuznávanějšího: New York TIMES Bestseller List. S touto propagační šňůrou se Shania objevila v Oprah Winfrey Show, Today Show, Nightline, Marylin Denis Show, Access Hollywood a další. Také se poprvé stala hostem v nejoblíbenější talkshow Ellen DeGeneres „Ellen Show“. Mezi všemi hvězdnými hosty, které Ellen ve své show měla, byla Shania snad jediná, která v ní nikdy nebyla a nyní byla správná doba se této talkshow zúčastnit. Ellen poté řekla: „Vlastně ani nevím, proč nám to tak dlouho trvalo. Jsem její obrovská fanynka a miluju její hudbu, tak jsem ráda, že přijala moje pozvání. Myslím, že odteď se uvidíme častěji.“ 8. května 2011 odstartoval svoji premiéru dokument WHY NOT…? WITH SHANIA TWAIN na stanici OWN a rovnou se stal největším úspěchem této nové televize. Čísla sledovanosti vyletěla neskutečně vysoko a bylo jasné, že všichni jsou zvědaví na to, co Shania v posledních letech dělala. Celý tento dokument je rozdělen do šesti hodinových epizod a každá epizoda se zaměřuje na několik zastávek, které Shania podnikla a potřebovala udělat, aby mohla začít nový život. Důvod, proč v roce 2004 opustila světla reflektorů a stáhla se do ústraní, byl totiž závažnější, než si většina lidí kolem ní myslela. Jak sama řekla, její dosavadní život byl naplněn strachem, stresem a nadmírou práce a tyto faktory se téměř fatálně podepsaly na její schopnosti vystupovat před lidmi a na schopnosti zpívat. Ať už za to mohlo traumatické dětství, smrt jejich rodičů, workoholismus, obrovský úspěch nebo nečekaný rozpad manželství. Shania stresem, který zažívala, nevědomky svírala svůj hlas až si způsobila dysfonii. Při dysfonii se hlasivky křečovitě stáhnou, což se projeví chrapotem, roztřeseným, přerývaným nebo nachlazeným hlasem. Křeč může způsobit úplnou afónii (osoba vůbec nemůže mluvit) nebo se střídá afónie a běžný hlas. Příznaky se zhoršují při únavě, stresu, úzkosti a zlepšují se po relaxaci a zpívání. Dysfonie může vznikat jako následek stresujících událostí, kterých Shania zažívala opravdu mnoho...

Autor: Martin Holouš

Mohli by vás také zajímat…