zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vystudovala drama na Northwestern University. Začínala jako moderátorka, spoluautorka a spoluproducentka magazínové show Sorting It Out v lokální TV stanici v Chicagu. Jako komička spolupracovala se známou chicagskou divadelní skupinou Second City, jejíž repertoár vychází z improvizované tvorby. Na konci 70. let nalezla uplatnění v TV, kde účinkovala v řadě filmů, ale i jako host se objevila v seriálu M.A.S.H. - ČTV (1980).

Největší popularitu a uznání (cena Emmy 1983, dva Zlaté glóby) však získala díky úloze barmanky Diane Chambersové v úspěšném TV seriálu Cheers (1982-87, Na zdraví! - ČTV). Ve filmu se prosadila zejm. v komediálním žánru: prostitutka Belinda, které se ujmou dva povahově zcela protikladní mladíci (Michael Keaton a Henry Winkler), v nízkorozpočtové, ale úspěšné komedii Noční směna (r. R. Howard); spisovatelka Lucy Van Patten Brodská, pro niž je daleko přednější kariéra než rodina, v satirickém pohledu na styl hollywoodských manželství Nepřekonatelné rozpory (r. Ch. Shyer).

Další její role byla intelektuálně vyspělá herečka Lauren Amesová, která je zamilovaná do učitele herectví (Peter Coyote) jako její přítelkyně (Bette Midlerová), v milostné komedii se špionážní zápletkou Hromské štěstí (r. A. Hiller), zesnulá manželka Lucy Chadmanová, která se rok po své smrti vrací ze záhrobí do života a zcela změní nově navázané vztahy, v duchařské komedii Vítej zpátky (r. F. Perry); bioložka v komedii o vytvoření sperma-banky Zmrazená aktiva (r. G. Miller). 1981 se provdala za Bruce Tysona, s nímž má dceru Julianu (nar. 1985).

Mohli by vás také zajímat…