zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je neteří rockové zpěvačky a baskytaristky Suzi Quatrové. Se svými třemi sourozenci vyrůstala u matky, která hrála na klávesové nástroje v různých rockových skupinách, a proto rodina měnila velmi často místa pobytu. V sedmnácti letech navštěvovala herecké kurzy, a když nemohla nalézt uplatnění jako herečka, přijala nabídku na pózování pro časopis Playboy.

Po několika menších úlohách v nevýznamných filmech se prosadila hlavní rolí zámožné dívky jménem April, která se dva týdny před svou svatbou zamiluje do jiného muže (Richard Tyson), v erotickém melodramatu Spojení dvou měsíců (r. Z. King). Získat slávu jí umožnil režisér David Lynch, v jehož populárním TV seriálu Twin Peaks (1990-91, Městečko Twin Peaks - ČTV) ztvárnila smyslnou a tajemnou Audrey Hornovou.

Tělesnými půvaby, jimiž k sobě přitahuje obě pohlaví, oplývá také další film. hrdinka Sh. F., bisexuálka Ellen Matthewsová, pohybující se v nezvyklém milostném trojúhelníku, v komedii Srdcová trojka (r. Y. Bogayevicz). Na svou dráždivě svůdnou krásu doplatí životem znuděná manželka farmářova syna (Casey Siemaszko), kterou vytvořila ve film. adaptaci románu Johna Steinbecka O myších a lidech (r. G. Sinise).

Pozornost tisku vzbudila poté, co nahradila designovanou Kim Basingerovou a později Madonnu v titulní úloze hojně diskutovaného bizarního dramatu o erotické posedlosti Helena v krabici (r. J. Chambers Lynchová), kde propůjčila svoje tělo sličné a panovačné Heleně, kterou zbaví postupně všech končetin mladý chirurg (Julian Sands), toužící po její vášnivé lásce.

Poměrně zdařile se zhostila ztvárnění titulní postavy slavné, ale i kontroverzní hollywoodské hvězdy v životopisném snímku Liz, příběh Elizabeth Taylorové. Vytvořila také hlavní roli alkoholičky Billie Frankové v komediálním TV seriálu Rude Awakening (1998, Drsné probuzení). Je provdána za Toulouse Hollidaye, s nímž má syna Mylese Maximiliana (nar. 1993).

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…