zavřít
Upravit životopis

Životopis

Shohei Ono je japonský zápasník-judista, olympijský vítěz z roku 2016

Sportovní kariéra
S judem začal v 7 letech v rodném Jamaguči. Po základní škole následoval svého staršího bratra Tecuju do Tokio, kde se připravoval v známé judistické škole Kodogakuša. Od roku 2010 se připravuje jako student university Tenri. V japonské seniorské reprezentaci se objevil poprvé v témže roce na Kano Cupu, kde obsadil 5. místo. Stálým členem japonské reprezentace je od roku 2012.

V roce 2016 vybojoval náročnou nominaci na olympijské hry v Riu v konkurenci Hirojuki Akimota nebo Rika Nakaji. V úvodním kole olympijského turnaje se rozehřál v boji na zemi na judistovi z Kostariky a v dalším kole připravil o dobrý výsledek jinak kvalitně připraveného Victora Scvorțova ze Spojených arabských emirátů. Nejprve mu rozhodčí neuznali wazari za levou uči-matu aby z následné akce poslal pravou uči-matou naturalizovaného Moldavce na ippon. Ve čtvrtfinále hned v první minutě hodil technikou koši-guruma Gruzínce Lašu Shavdatuašviliho na wazari. Gruzínec však v dalším čase úspěšně vzdoroval jeho snahám o ippon a s vyhrou na body tak nebyl spokojen.

Chuť si spravil v semifinále na Belgičanovi Dirku Van Ticheltovi, kterého doslova přejel technikou tomoe-nage na wazari-ippon a ve finále stejným způsobem nedal šanci Ázerbájdžánci Rustamu Orudžovi. Orudžova nejrpve hodil uči-matou na wazari a po minutě zápas ukončil na wazari-ippon technikou ko-uči-gake. Získal zlatou olympijskou medaili, v turnaji jedinkrát nezaváhal čímž napodobil suverenní triumf například Kóseie Inoueho (2000), Tadahira Nomury (2004) nebo Korejce Čchö Min-ho (2008).

Shohei Ono je primárně levoruký, komplexně vybavený judista, zvláda na vysoké úrovni techniky nage-waza i ne-waza, jeho uči-mata má z pravé i levé strany absolutní parametry.

Vítězství
2012 – 2× světový pohár (Oberwart, Kano Cup)
2015 – 1× světový pohár (Düsseldorf)
2016 – 1× světový pohár (Düsseldorf)

Shohei Ono

25 let, judista