zavřít
Upravit životopis

Životopis

Silvia Pinalová, rodným jménem Silvia Pinal Hidalgo, je mexická herečka a politička, která ztvárnila titulní roli novicky Viridiany v Buñuelově stejnojmenném filmu. Zahrála si také v jeho dalších dvou snímcích Anděl zkázy a Šimon na poušti. Představuje jednu z mála žijících osobností éry zlatého věku mexického filmu.
Herecká a politická kariéra
Jako členka mexické levicově orientované Institucionální revoluční strany (Partido Revolucionario Institucional, PRI) byla zvolena poslankyní Poslanecké sněmovny a poté také senátorkou do horní komory parlamentu Kongresu Unie.

Na filmovém plátně debutovala v roce 1949 ve věku osmnácti let snímky La Bamba a El pecado de Laura. Hrála také v divadle. Vystupovala ve španělské verzi muzikálu Mame. Postupně založila vlastní divadelní soubory nazvané Teatro Silvia Pinal a Teatro Diego Rivera. Objevila se v titulních rolích muzikálů Que tal Dolly!, španělské mutaci Hello, Dolly! a Gypsy, kde hrála po boku své skutečné dcery Alejandry Guzmánové.

Soukromý život
První ze čtyř manželství uzavřela s kubánským hercem Rafaelem Banquellsem, který je otcem její dcery, také herečky Sylvie Pasquelové (Pasquel je kombinace příjmení rodičů Pinal a Banquells). Druhým mužem byl filmový producent Gustavo Alatriste, s nímž měla druhou dceru, herečku Viridianu Alatristovou (rodným jménem Viridiana Alatriste Pinal; 1963–1982), která zemřela v devatenácti letech při autonehodě.

Třetím manželem se stal ve Venezuele narozený mexický herec a zpěvák Enrique Guzmán. Společně mají dva potomky Luise Enriqueho Guzmána a Alejandru Guzmánovou. Poslední manželství s Tuliem Hernándezem trvalo třináct let, a to v období 1982 až 1995.

Silvia Pinal

86 let, herečka, politička

Mohli by vás také zajímat…