zavřít
Upravit životopis

Životopis

Bořek se narodil 30. 5. 1967 ve Slezské Ostravě v rodině mikrobiologa a středoškolské učitelky, původem Rusky. Na základní školu chodil v Ostravě Kamenci asi tři sta metrů od stadionu FC Baník Ostrava, jež se stal láskou na celý život. V průběhu školní docházky se věnoval gymnastice a atletice a navštěvoval kroužky chovatelů všeho živého v přesvědčení, že je mu určena dráha ošetřovatele v zoologické zahradě. Během celé školní docházky docházel také do hudební školy, obor hra na housle. Tento nenáviděný nástroj - byť učitelka hudby mu dávala jistou šanci stát se slušným houslistou - vyměnil ve svých třinácti letech za kytaru.

První band spoluzakládá až coby student Gymnázia Volgogradská společně s partou ze své čtvrti. Tohle punkové sdružení se jmenovalo Noční sazba. V průběhu studia se účastnil i aktivit jiných klukovských kapel. Tu stěžejní ale potkal až po gymplu, v době, kdy se živil ranní rozvážkou mléka. Kapela se jmenovala Katka a pistolníci a Bořek se v ní potkal například s Richardem Kroczkem (Buty), svým pozdějším kolegou z Rakety Davidem Shorfem a zejména s lídrem Víťou Hrčkou, kterého dodnes považuje za jednoho z nejnadanějších hudebníků, které kdy potkal.

Po maturitě nastupuje na konzervatoř, obor kytara, vydrží však pouze rok a nastupuje na Ekonomickou fakultu Technické univerzity Ostrava, kterou dokončí o pět let později. V průběhu studia zakládá s Petrem Šiškou kapelu Petarda a mihne se i jako doprovodný kytarista u Věry Špinarové.

Po ukončení studia se stěhuje na čtyři roky do Španělska, kde pracuje pro cestovní kancelář a po večerech si přivydělává jako vyhazovač a DJ. Ovšem část zimy tráví v rodné Ostravě, kde založí promotérskou společnost Fabryka, jenž se věnuje organizování koncertů jak českých, tak i zahraničních kapel progresivní scény - např. Pro Pain, Tiamat atd. Chvíli též účinkuje v německé kapele Clark and the Gables, a to poprvé jako zpěvák. Z Barcelony do Kolína nad Rýnem ale bylo přeci jen trochu daleko.
Po dohodě s Davidem Shorfem se stěhují do Prahy a v roce 1995 zakládají skupinu Raketa, a to společně s Pavlem Skalou (OK Band, Žentour, Anna K, Luboš Pospíšil, Prohrála v Kartách...) a Petrem Pancho Prchalem (Sluníčko, Los Panchos). Úspěšně rozjetou dráhu skolily po několika letech koncertování a albu u EMI jak ponorková nemoc, tak alkohol a chemické substance.
Průběžně pracuje v divadelních produkcích, reklamních agenturách, médiích, ale také třeba jako spoluorganizátor Pražského maratonu. Mimo jiné také publikuje v několika periodicích (např. Lidové noviny). Už 15 let se věnuje moderování, a to jak různých společenských, kulturních a sportovních akcí (např. pro O2, Vodafone atd.), tak i v televizi (NOVA, Prima) a rádiu (Bonton, Expresrádio). Od roku 2009 účinkuje také v jedné z hlavních rolí v úspěšném muzikálu Děti ráje. Zpívá na společenských akcích, jak sólově, tak i s kolegy z muzikálu Děti ráje. Spolupracuje s raperem Jakubem Mohamedem Alim jako kapelník a kytarista. Je otcem syna Nikolaje Alexandra (26.2.2009) a majitelem psí smečky.

Mohli by vás také zajímat…