zavřít
Upravit životopis

Životopis

Sophie vyrůstala jako dospívající idol díky velmi úspěšné romantické komedii Večírek "La Boum“ (1980) a pokračování Večírek 2 "La Boum 2" (1982). Své skutečné herecké nadání ukázala však až ve filmu "Fort Saganne" (1984) a zejména ve třech filmech režírovaných jejím dlohouletým přítelem Andrzejem Zulawskim.

Na počátku devadesátých let Sophie vystoupila v romantické komedii "Fanfan“ (1993), který se ve Francii stal absolutním trhákem, anebo Dartaňanova dcera "La Fille de D'Artagnan“ (1994). Mezitím její divadelní debut "Euridyce“ (1991) jí přinesl ocenění Moliere Award pro nejvíce nadějné nováčky.

Také si zahrála Elizu Dolittlovou v Pygmalionu v divadle Theatre des Arts Hebertot. V roce 1995 se jí podařilo získat mezinárodní filmovou slávu v roli princezny Isabely ve veleúspěšném filmu Mela Gibsona Statečné srdce "Braveheart“(1995). Ten stejný rok uskutečnila svůj režijní debut v devíti-minutovém snímku "L' Aube a l'envers“, který uváděl "Un Certain Regard" na filmovém festivalu v Cannes.

Její mezinárodní profil pokračoval v růstu v průběhu celého desetiletí, díky její účasti v mnoha britských a amerických filmech, jako "A Midsummer Night's Dream" (1999) a devatenácté pokračování Jamese Bonda Jeden svět nestačí "The World is Not Enough“ (1999). Ve stejném roce se také objevila před kamerou Zulawskeho jako hvězda jeho filmu "La Fidélité“.

Sophie má dvě děti - z prvního manželství s Andrzejem Żuławskim má syna Vincenta (*1995) a ze vztahu s producentem Jimem Lemleyem má dceru Juliette (*2002). Od roku 2007 je jejím partnerem herec Christopher Lambert.

Autor: Kamil Koupý

Mohli by vás také zajímat…