zavřít
Upravit životopis

Životopis

K herecké kariéře stejně jako jeho mladšího bratra Jamese ho předurčilo i to, že jejich otec Stacy Keach (1914-2003) byl sám hercem. Po maturitě na kalifornské Van Nuys High School studoval dramatické umění 1959-63 na University of California v Berkeley, 1963-64 na Yale Drama School a 1964-65 díky Fulbrightově stipendiu na London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA).

Profesionální hereckou dráhu zahájil 1964 v Hamletovi, uvedeném v rámci přehlídky New York Shakespeare Festival Josepha Pappa. Jako charakterní herec se velmi brzy prosadil zejména v klasickém repertoáru (mj. Shakespeare, Strindberg a Čechov) na provinčních a mimobroadwayských scénách, kde za titulní part ve hře Barbary Garsonové Macbird obdržel 1967 ceny Obie a Drama Desk Award.

V roce 1969 slavil úspěch jako Buffalo Bill, za jehož ztvárnění v broadwayské inscenaci hry Arthura Kopita Indiáni byl nominován na cenu Tony. Od konce 60. let se začal uplatňovat v TV a ve filmu, kde na sebe výrazněji upozornil hlavní rolí životem zhrzeného boxera Billyho Tullyho v psychologickém dramatu Nadmuté město (r. J. Huston).

Přestože během několika následujících let vytvořil několik zajímavých, kritikou oceňovaných kreací, postu hvězdy jimi nedosáhl: profesionální hráč a pistolník Doc Holliday ve westernu Doc (r. F. Perry), začínající losangeleský policista Roy Fehler v kriminálním dramatu Noví centurioni (r. R. Fleischer) a německý náboženský reformátor Martin Luther ve film. adaptaci hry Johna Osborna Luther (r. G. Green).

Mnohem větší divácký ohlas mělo jeho účinkování v TV, kde se představil mj. jako zélota Barabáš v biblickém eposu Ježíš Nazaretský a hlavně jako drsný soukromý detektiv Mike Hammer v seriálu Mickey Spillane's Mike Hammer (1984-87, Mike Hammer - ČTV). V pol. 80. let si ve Velké Británii odpykal několikaměsíční trest za přechovávání kokainu. O svých zkušenostech s drogovou závislostí napsal knihu a namluvil komentář k dokumentárnímu filmu o této problematice.

V roce 1972 natočil ve vlastní produkci krátký hraný film The Repeater, v němž vytvořil také hlavní roli a složil do něj spolu s Judy Collinsovou píseň Easy Times. Jeho čtvrtou manželkou je herečka polského původu Malgosia Tomassiová.

Mohli by vás také zajímat…