Stanislas Wawrinka je švýcarský tenista, od roku 2002 profesionálem. V roce 2007 jsme ho dokonce mohli vidět na Davis Cupu v Praze, kdy hráli proti České republice. V roce 2007 se také prezentoval na Grandslamových turnajích. Na Australian...

Stanislas Wawrinka je švýcarský tenista, od roku 2002 profesionálem.
V roce 2007 jsme ho dokonce mohli vidět na Davis Cupu v Praze, kdy hráli proti České republice.

V roce 2007 se také prezentoval na Grandslamových turnajích. Na Australian Open vypadl v 3. kole, na French Open došel do 2. kola, na US Open vypadl až ve 4. kole a na Wimbledonu, kde vypadl už v prvním kole.

Rok 2008 byl pro Stana zlomový.
Na Grandslamových turnajích Australian Open došel do 2. kola, kde nestačil na Gicquela, Na French Open vypadl ve 3. kole, kde ho po 5-setové bitvě porazil Fernando Gonzalez, na Wimbledonu potěšil svojí osmi-finálovou účastí. Ani na US Open si nevedl špatně. V osmifinále skončil až po tom, co ho hladce porazil brit Murray.
Na turnajích Masters si Švýcarovi také velmi dařilo. V Indian Wells došel do čtvrtfinále, tam ho porazil Novak Djokovič. Spolu se tyhleti dva také setkali ve finále V Římě. Tam Stan opět nestačil na světovou čtyřku. Po tomto velikém úspěchu se Stan probojoval do top 10, kde se držel až do října.
V roce 2008 se také Stanovi dařilo v Barceloně anebo také ve švýcarském Gstaadu, kde byl v semifinále.

Stanislas má příjmení znějící polsky, ale omyl jeho prarodiče jsou češi. Doma je podobnou ikonou jako Roger Federer. S ním jsou velkými kamarády. Na turnajích drží při sobě, trénují spolu a společně tráví také volný čas.

Kvůli tenisu nechal v patnácti školu.

Jeho otec je němec a matka je Švýcarka. Ti pracují na biologické farmě a pomáhají handicapovaným lidem. Přesto se on, jeho bratr Jonathan i dvě sestry, Djanaèe a Naëla, v St. Barthelemy, městečku jen deset minut od Lausanne, zamilovali do tenisu.

Má nejradši antuku, je velkým fanouškem Willa Smithe.

Hraje na kytaru a klavír. Jeho trenérem je Dimitri Zavialoff, který ho trénuje už od dětských let (konkrétně už od 8 let, kdy s tenisem Stanislas začal).

Hraje pravou rukou-jednoručný backhand jako Roger nebo Richard Gasquet. O svém backhandu mluví jako o jeho nejlepším úderu.

Váží 79 kg a měří 182 cm.

Na kontě má jeden singlový titul. A také jeden deblový. Ten získal společně s Rogerem Federerem na LOH v Pekingu (rok 2008). Ve finále porazili švédský pár Johansson a Aspelin. Zde tudíž získali zlaté medaile.

Letošní sezónu zahájil na turnaji Chennai, kde však vypadl už v 1. kole, pak se také objevil ve finále exhibičního turnaje v Kooyongu. Tam nestačil na Rogera Federera. Na Australian Open došel do 3. kola, ve kterém podlehl českému tenistovi Tomáši Berdychovi. Ten samý výsledek představuje i French Open. Ve třetím kole však nestačil na silnějšího soupeře Nikolaye Davydenka. Na turnajích Masters to bylo také celkem dobré. V Indian Wells a v Miami došel až do 4. kola a v Monte Carlu došel až do semifinále. Tam se dostal po skvělé výhře nad svým krajanem a velmi dobrým kamarádem Rogerem Federerem. V Římě už to bylo ,,jen" třetí kolo.