zavřít
Upravit životopis

Životopis

Redaktor Stanislav Bartušek celý svůj život zasvětil pomezí Vysočiny a jižní Moravy. Díky tomu znal kdejakou zdejší památku, poutní místa, zvyky, tradice, pranostiky i významné lokální osobnosti. V malíčku měl historii měst, vesnic, farností, škol i hasičských sborů celé oblasti, kde po svůj život bydlel a tvořil.

Stanislav Bartušek byl dlouhá léta pošťákem v Bítově, v nedalekých Vysočanech měl chalupu a stejně jako on miloval vezdejší kraj, stejně tak měli všude rádi jeho. Mezi obyčejným lidem byl oblíbený pro svoje znalosti, díky smyslu pro humor i pro své charisma.

V životě Stanislava Bartuška se objevily také pocity zklamání, prohry i bolest, nad nimiž ale dokázal optimismem a vírou v Boha vždycky zvítězit. Bartušek, pokud mohl, nechyběl na žádné z nedělních mší a jeho nezaměnitelný hlas často v chrámu zazníval, když coby lektor předčítal epištoly.

Bartušek jako přítel mnoha umělců, historiků i památkářů zemřel jako novinář tělem i duší ve věku nedožitých 89 let.

Profesní činnost:
S. Bartušek býval redaktorem deníků Lidová demokracie a Rovnost. Dlouhá léta psal také do Moravskobudějovického Zpravodaje, pro regionální týdeník Znojemsko a pro další periodika. Články z jeho pera, kterých napsal více než stovku, byly čtivé, zajímavé a redakce vždy měly z jeho tvorby něco v záloze, co se mohlo dle potřeby zveřejnit.

Knižní publikace:
Zásluhou moravskobudějovického kulturního střediska vyšla Bartuškovi kniha Jak v Budějovicích bejvávalo.