K herectví ho přivedli nejen jeho rodiče, kteří byli zapálenými ochotníky, ale hlavně jeho nos. Divadlo a divadelní šatny mu totiž natolik zavoněly, že se z toho stala láska na celý život. Přitom na divadelních prknech stál poprvé už ve svých...

Životopis

K herectví ho přivedli nejen jeho rodiče, kteří byli zapálenými ochotníky, ale hlavně jeho nos. Divadlo a divadelní šatny mu totiž natolik zavoněly, že se z toho stala láska na celý život. Přitom na divadelních prknech stál poprvé už ve svých pěti letech. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že od této chvíle jde až do dneška z role do role.

Po absolutoriu na pražské DAMU hrál dvanáct sezon v divadle v Hradci Králové, poté byl dvacet dva let ve stálém angažmá v brněnském Divadle bratří Mrštíků a současně dlouhá léta spolupracoval i s loutkovým divadlem Radost. Vedle herectví se v Brně věnoval také pedagogické činnosti. Na zdejší konzervatoři učil od roku 1968 do roku 1975, kdy musel z politických důvodů ze školy odejít. Kvůli špatnému kádrovému profilu nemohl dlouhou dobu vystupovat ani na pražských divadelních scénách. To se změnilo v roce 1989.

Ve svých sedmapadesáti letech se rozhodl začít nanovo a z Brna odešel do Městských divadel pražských, na jejichž scénách odehrál pět sezon. Od roku 1994 je členem pražského Činoherního klubu (v poslední době například představení Impresário ze Smyrny či Vodní družstvo). Tím si vlastně splnil i jedno ze svých tajných přání z mládí, kdy do „Činoheráku" často jezdíval obdivovat herecké výkony svých kolegů.
Vedle stálého angažmá také často hostuje. Vidět jej můžeme například v Ungeltu po boky Aleny Vránové v Řidiči slečny Daisy nebo v Divadle Bez zábradlí v roli otce Zobara v muzikálu Cikáni jdou do nebe.

Filmový či televizní diváci si ho vybaví především jako velkého herce malých rolí. V polovině osmdesátých let jej proslavila role „srágorky" Josefa Pumplně v seriálu Vlak dětství a naděje. V roce 2001 získal dokonce Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění své zatím druhé životní role - Edy v Babím létě. Často hraje v pohádkách (například Anděl Páně, Kouzelný měšec, Policejní pohádky strážmistra Zahrádky, O zakletém hadovi aj.), ale objevil se mimo jiné také ve snímcích Hanele, Báječná léta pod psa, Bumerang, Stůj, nebo se netrefím, Pasáž, Učitel tance, Andělské oči, Tichá bolest či Smrt krásných srnců i v dalších seriálech. Popularitu hlavně mezi nejmenšími diváky mu přinesla i role kouzelného dědy neposedy v Kouzelné školce.

S oblibou říkává, že v kondici ho udržuje časté chození do schodů (bydlí v pátém patře) i po Praze (pokud je to jen trochu možné, všude chodí pěšky) a neutuchající chuť do práce i radost z toho, když se vydaří.