zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je bratrem herečky Rosici Danailovové. V roce 1966 ukončil studia herectví na Divadelním institutu v Sofii a nastoupil do angažmá v divadle v Plovdivu.

Od roku 1973 byl členem sofijského Armádního divadla a nyní působí v Národním divadle. Před film. kamerou sice debutoval již v pol. 50. let, ale soustavně se filmu věnoval až po deseti letech.

Upozornil na sebe rolí antifašistického odbojáře Panthera, za jejíž ztvárnění v dramatu Černí andělé (r. V. Radev) získal cenu na národním festivalu ve Varně 1970, kde byl zároveň odměněn za postavu mladého bulharského cara Svetoslava Tertera v historickém snímku Kníže (r. P. Vasilev).

Popularitu mu přinesla hlavní úloha odvážného rozvědčíka Nikoly Dejanova v TV seriálu Na každém kilometru. Prosadil se sice jako všestranný herec, ale nejčastěji ztělesňoval romantické hrdiny a neohrožené revolucionáře a bojovníky.

V komediální poloze se mj. představil jako okouzlující instruktor autoškoly Jakim v satirickém filmu Dámská volenka (r. I. Andonov). V poslední době hraje také v politických thrillerech americké produkce.

Byl hostem MFF v Karlových Varech 1970. Je laureátem mnoha domácích ocenění (mj. Dimitrovovy ceny) a je zasloužilým umělcem.

Mohli by vás také zajímat…