zavřít
Upravit životopis

Životopis

Stefan začal hrát tenis v sedmi letech v rodném městě Vasterviku. Jeho prvním trenérem byl Sven Bergsten, který u něho objevil pro tuto hru talent, hlavně jeho cit pro míč a pohyb po kurtu.

V roce 1977 vyhrál svůj první titul na Kalle Anka Cupu a o rok později, když mu bylo dvanáct let, začal objíždět turnaje v Evropě. V roce 1980 vyhrál Evropský juniorský šampionát v singlu i deblu. Přestěhoval se do Stockholmu za novým trenérem Rosbergem, který mu pomohl jeho hru ještě zdokonalit. Jako šestnáctiletý vyhrál Orange Bowl a poprve se objevil na žebříčku ATP na 523. místě v roce 1982.

V roce 1983 se vrhl do tenisového kolotoče opravdu famozně - vyhrál na všech grandslamech juniorskou soutěž, což se žádnému tenistovi nepodařilo. Jistě mu v tom velmi pomohl i nový trenér Pickard. Udělal obrovský skok na žebříčku, na konci roku byl 53. V roce 1985 poprve zvítězil na Grandslamu a to na Australian Open, kde porazil svého krajana M.Wilandera 6:4 6:3 6:3 a je pátý na žebříčku. Wimbledon vyhrává poprve v roce 1988 a v roce 1990 se stává světovou jedničkou.
Na Velikonoce 18.4.1992 se Stefan žení se svoji přítelkyní Annette Olsen, ve Švédsku to byla svatba roku. S novou motivací se vrací na kurty ale už se tolik úspěchů nedostavuje. V roce 1993 se mu narodila dcera Emilie a šťastný otec prohlásil"Toto je můj nejdůležitější okamžik mého život, větší než první vítězství ve Wimbledonu."

V prosinci roku 1994 se po jedenáctileté spolupráci rozchází se svým trenérem T.Pickardem. "Je čas na novou práci a nového trenéra," sdělil S.Edberg. Ale bohužel se mu již tak nedaří a rok 1996 ohlašuje jako poslední rok své sportovní kariéry. Chtěl se rozloučit dobrým výsledkem ve Wimbledonu, ale prohrál v prvním kole, třicetiletý Stefan skončil.
Byl to džentlmen tenisových kurtů.