Stefan Kießling je německý fotbalový útočník nastupující za prvoligový německý klub Bayer Leverkusen a německou fotbalovou reprezentaci. Než přišel do Leverkusenu, tak nastupoval za 1. FC Norimberk. Hraje na pozici středního útočníka a preferuje...

Životopis

Stefan Kießling je německý fotbalový útočník nastupující za prvoligový německý klub Bayer Leverkusen a německou fotbalovou reprezentaci. Než přišel do Leverkusenu, tak nastupoval za 1. FC Norimberk. Hraje na pozici středního útočníka a preferuje kop pravou nohou.

Klubová kariéra

1. FC Norimberk
Debut mezi seniory odehrál za 1. FC Norimberk, kam přestoupil z mládežnické akademie Eintrachtu Bamberg. V Norimberku působil po dobu čtyř sezón a postupně se propracovával do základní jedenáctky. Na konci první sezóny se tým ocitl mezi sestupujícími týmy, a tak byl Kießlingův druhý rok v druhé německé lize. Následující sezónu již tým opět nastupoval v nejvyšší soutěži. Před přestupem, v sezóně 2005/06, již odehrál 31 utkání a vstřelil 10 branek. Na konci června odešel do jeho současného klubu Leverkusenu.

Bayer 04 Leverkusen
Již v první sezóně se Kießling dostal do základní jedenáctky, stal se důležitým hráčem týmu a vybojoval s ním páté místo. O dva roky později přišlo finále v německém poháru (DFB-Pokal), kde se Leverkusenu nepodařilo zvítězit. V sezóně 2009/10 Leverkusen obsadil čtvrtou příčku, Stefan se stal s 21 góly ve 33 zápasech druhým nejlepším střelecem ligy po Edinu Džekovi. Kießling podepsal se svým stávajícím klubem smlouvu až do roku 2015, utnul tím všechny spekulace o případném odchodu a připravil se na zahájení své páté sezóny v týmu.

Ve 30. bundesligovém kole 20. dubna 2013 přispěl dvěma góly k vítězství 5:0 nad Hoffenheimem. 4. května 2013 vstřelil v 62. minutě gól z pokutového kopu proti domácímu Norimberku, zvyšoval tak na konečných 2:0. 11. května 2013 ve 33. bundesligovém kole přispěl jedním gólem k vítězství 3:1 nad Hannoverem. V posledním kole Bundesligy 17. května 2013 rovněž skóroval, vstřelil gól proti Hamburku a zařídil výhru 1:0. Byl to jeho 25. ligový gól sezóny, díky němuž se stal králem střelců německé Bundesligy 2012/13 o jednu branku před Robertem Lewandowskim z Borussie Dortmund.

Reprezentační kariéra
Svůj reprezentační debut si Kießling odbyl 28. března 2007 v přátelském zápase proti Dánsku. Od té doby odehrál za Německo dalších pět utkání, zatím bez jediné vstřelené branky. Byl nominován jako jeden ze šesti útočníků do sestavy na mistrovství světa ve fotbale 2010 v Jihoafrické republice, kde Německo získalo bronzové medaile. Tam odehrál dva zápasy – proti Anglii, kdy střídal v 83. minutě Özila a proti Uruguayi, kdy v 73. minutě vystřídal Cacaua.