zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je nejstarším z pěti dětí inženýra, kvůli jehož pracovním aktivitám se rodina neustále stěhovala. Původně uvažoval o povolání dentisty nebo diplomata, ale nakonec se rozhodl pro hereckou kariéru. Nenavštěvoval však žádnou hereckou školu, od šestnácti let sbíral zkušenosti rovnou na jevištích a v TV seriálu podle knih Fritiofa Nilssona Bombi Bitt a já, v němž vytvořil titulní postavu odvážného chlapce, švédský protějšek Huckleberryho Finna.

Krátce působil v Městském divadle v Malmö, kde se seznámil s režisérem Peterem Oskarssonem, který ho angažoval do svého souboru Theatre 7. Od 1968 pak ještě vystřídal angažmá v Městských divadlech v Helsingborgu, Malmö, Uppsale a Stockholmu, než se 1977 stal členem stockholmského Královského dramatického divadla. S touto první švédskou scénou, kde hrál zejm. pod režijním vedením Alfa Sjöberga a Pera Verner-Carlssona v klasických dramatech i dílech moderních autorů, se rozloučil 1988 po boku Maxe von Sydowa v inscenaci Strindbergova Mistra Olofa.

První příležitosti před film. kamerou dostal již poč. 70. let, ale prosadil se až o deset let později díky úloze idiotského vraha Svena, za jejíž ztvárnění v kriminálním dramatu Prostoduchý vrah (r. H. Alfredson) obdržel Stříbrného medvěda na MFF v Západním Berlíně 1988. Vedle Alfredsona spolupracoval s řadou dalších švédských filmařů, kteří ho vesměs obsazovali do rolí drsných mužů záporných charakterů.

Jednou z mála výjimek, kdy ztělesnil kladného hrdinu, je historická postava švédského architekta a diplomata Raoula Wallenberga, který se pokoušel koncem 2. světové války zachránit tisíce Židů z fašistického Maďarska, ve válečném dramatu Dobrý večer, pane Wallenbergu (r. K. Grede). Působivou kreaci předvedl v postavě ochrnutého naftaře Jana, jehož zbožná milujícící manželka (Emily Watsonová) obětuje vlastní život pro jeho uzdravení, v podobenství Prolomit vlny (r. L. von Trier).

V poslední době se stále častěji objevuje také v hollywoodých filmech (Nesnesitelná lehkost bytí, Hon na ponorku, Vítr). Za roli profesora matematiky Geralda Lambeaua v psychologickém dramatu Dobrý Will Hunting (r. G. Van Sant) získal Evropskou film. cenu Felixe 1998. Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2002.

Stellan je od roku 1975 ženatý s My Skarsgard, ale nyní žijí odděleně. Mají spolu 6 dětí, 5 synů a jednu dceru.
V současnosti žije Stellan s přítelkyní Megan Everett.

Už více než 30let se přátelí s hercem Peterem Stormarem (Útěk z vězení).


Mohli by vás také zajímat…