zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází ze čtyř dětí z dělnické rodiny protestantského vyznání. Vystudoval anglickou literaturu na Queens University. Svoji hereckou kariéru začal v dublinském Abbey Theatre a působil na řadě dalších divadelních scén (např. National Theatre, Royal Court Theatre a Hampstead Theatre), kde účinkoval zejména v moderním repertoáru, od Eugena Ionesca po Sama Sheparda.

V roce 1980 založil s dramatikem Brianem Frielem vlastní soubor Field Day Theatre Company se sídlem v Londonderry, kde jako režisér pomáhá k omlazení irského divadla. V 90. letech hrál také na Broadwayi, kde za svůj výkon v premiérové hře Franka McGuinnesse Someone Who'll Watch Over Me získal cenu Theatre World Award a nominaci na cenu Tony. Už od 70. let účinkoval v TV. K filmu ho přilákal režisér Neil Jordan, který mu nejprve svěřil hlavní roli jazzového saxofonisty Dannyho, mstícího se za smrt své dívky (Veronica Quilliganová), v kriminálním dramatu Anděl.

Pod Jordanovým režijním vedením vytvořil také svoji nejlepší kreaci v postavě zádumčivého člena IRA Ferguse, za jejíž ztvárnění v psychologickém dramatu Hra na pláč byl nominován na Oscara 1992. Ocenění získal na MFF fantastických filmů v Sitges 1995 za roli houževnatého ruského vyšetřovatele případu masového vraha v TV miniseriálu podle knihy Roberta Cullena Občan X.

Vedle práce ve filmu a v TV zůstává stále věrný divadlu; 1996 zaujal na jevišti Royal Court Theatre po boku Lindsay Duncanové úlohou Devlina v novém dramatu pro dva herce Harolda Pintera Láska a násilí, jehož režie se ujal samotný autor. Manželkou Stephena Rea je bývalá členka Irské republikánské armády Dolores Priceová.

Mohli by vás také zajímat…