zavřít
Upravit životopis

Životopis

Steve Fossett byl americký miliardář a dobrodruh. Stal se držitelem několika desítek světových rekordů jako pilot, námořník či dálkový plavec. Steve Fossett se ztratil 3. září 2007 při letu nad pouští ve státě Nevada, aniž by někdo zachytil nouzový signál. Neúspěšně po něm pátraly stovky dobrovolníků, armáda a letadla Civil Air Patrol. Jeho manželka požádala 26. listopadu 2007 žádost, aby byl Fossett prohlášen za mrtvého. Této žádosti chicagský soud vyhověl a 15. února 2008 prohlásil Fossetta oficiálně za mrtvého.

V mládí jako člen organizace Boy Scouts of America splnil podmínky prestižního skautského ocenění „Eagle Scout“, orlí skaut. Je členem Světového skautského výboru WOSM, World Organisation of Scout Movement.

Některé z Fossetových rekordů
- 21. února 1995 Fossett přistál v Leaderu, Saskatchewan, Kanada. Stal se první osobou, která přeletěla samostatně Tichý oceán v balonu.
- Samostatně obletěl celý svět v balonu, a to na 6. pokus. Startoval z Northamu, Západní Austrálie dne 19. června 2002, kde 21. července také přistál.
- Steve Fossett byl také jeden ze světových plachtařů. Je držitelem 15 světových rekordů v plachtění. V roce 2004 jako kapitán dosáhl světového rekordu za nejrychlejší obeplutí světa v jeho vlastní plachetnici Cheyenne.
- Od 27. října 2004 je Fossett držitelem rekordu v nejrychlejším letu vzducholodí – obrovským Zeppelínem NT s průměrnou rychlostí 111,8 km/h. Předchozí rekord byl 92,8 km/h (v roce 2001, Virgin Lightship).
- První non-stop let proudovým letounem okolo světa bez doplňování paliva a sám. Letoun Virgin Atlantic GlobalFlyer odstartoval v pondělí 28. února 2005 z letiště Salina, Kansas, USA a po uražení více než 36 000 kilometrů v 67 hodinách a 2 minutách (ve čtvrtek 3. března) na stejném letišti přistál.
- Fossett se stal také držitelem rekordu v nejpomalejším přeplavání Lamanšského průlivu.
- Celkem se stal držitelem 62 světových rekordů.