zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal v Brooklynu jako syn policejního seržanta. V šestnácti letech dělal poslíčka u jedné reklamní agentury na Madison Avenue, kde získal první film. zkušenosti a kontakty. Navštěvoval newyorskou School of Performing Arts a v hereckém vzdělávání pokračoval u Johna Housemana na známé Juilliard School of Drama; další průpravu absolvoval u Uty Hagenové a Lee Strasberga v Actors Studiu.

Na mimobroadwayské scéně se poprvé představil v dramatu Jamese Goldmana Lev v zimě. Po přesídlení do Los Angeles začal 1977 studovat medicínu a zároveň vystupoval v TV a ve filmu, kde se nejprve uplatnil v malých úlohách. Mezi jeho prvními film. rolemi vyniká úloha paraguayského lovce nacistů Barryho Kohlera, který však na svou zvídavost doplatí životem, v thrilleru Hoši z Brazílie (r. F. J. Schaffner).

Hvězdu z něho rázem učinila postava roztržitého a rebelantského seržanta Careyho Mahoneye v komedii Policejní akademie (r. H. Wilson). Prosadil se zejména ve ztřeštěných komediích jako typ sympatického rošťáka. Ke zvýšení jeho popularity přispěla také role konstruktéra robotů Newtona Crosbyho ve sci-fi komedii Číslo 5 žije (r. J. Badham) a postava Michaela, jednoho ze tří otců, starajících se o malou holčičku, v americkém remaku Tři muži a nemluvně (r. L. Nimoy).

O jiných polohách svého hereckého rejstříku podal S. G. přesvědčivý důkaz v hitchcockovském thrilleru Okno z ložnice (r. C. Hanson), v němž ztělesnil architekta Terryho Lamberta, který shodou okolností upadne v podezření z několika vražd a teprve díky své milence (Elizabeth McGovernová) se mu podaří skutečného pachatele předat spravedlnosti. 2001 debutoval jako film. režisér autorskou komedií P.S. Vaše kočka je mrtvá.

V roce 1991 debutoval S. G. na Broadwayi ve hře Craiga Lucase Předehra k polibku a 1999 se představil v Minneapolisu v komedii Woodyho Harrelsona a Frankieho Hymana Furthest from the Sun, kterou režíroval samotný Harrelson.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…