zavřít
Upravit životopis

Životopis

Steve Lichtag (nar. 1954) absolvoval Konzervatoř v Brně. Působil jako divadelní herec v Karlových Varech a Jihlavě. Vedle toho účinkoval v celé řadě dodnes známých filmových a televizních dramatických děl, v seriálech a v českých veselohrách.

V roce 1979 odešel do exilu v USA. Přednášel herectví na Florida Academy of Dramatic Arts a spolupracoval s divadlem Ta Fantastika. Později se začal věnovat již výhradně filmu. Jako producent, i jako autor. V roce 1988 se představil široké veřejnosti třídílným dokumentem "Quo vadis Cambodgia", který natočil v Jihovýchodní Asii. V tehdejším SSSR vznikl jeho dnes již klasický šestidílný dokumentární seriál s názvem "Sibiř - země žalu, země naděje". Od roku 1995 pracoval na devítidílném tématickém díle "Hledání křišťálového světa". Poté natočil slavný dokument "Carcharias - Velký Bílý". Toto dílo mělo v roce 2001 premiéru na NBC. Navázal na ně autorstvím knižního bestselleru, Knihy roku 2003,"Čekání na bílou smrt". Na to, v roce 2004, měl premiéru Lichtagův další významný film. Jeho tématem jsou tentokrát velryby - pod názvem "Tanec modrých andělů" se toto původní audiovizuální dílo již nyní těší celé řadě významných úspěchů, národních a mezinárodních cen. I tento snímek se dočkal své knižní podoby (2006).

Steve Lichtag je prezidentem nadace Crystal Planet, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Mimo to je pravidelně členem mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou, její ochranou a tématikou s ní související. Rovněž je autorem mnoha environmentálních projektů, na kterých spolupracuje s osobnostmi, jako je například Jean-Michel Cousteau, Dr. Samuel Gruber, Garry Atkinson, William Parks, nebo Dr. Erich Ritter. Žije, pracuje a tvoří v Praze.

ZÍSKANÁ OCENĚNÍ
1999
Ošklivá kráska muréna: GRAND PRIX Tachov, Cena diváků MFF PAF Tachov, 1. místo MFPF Tatranská Lomnica, Cena primátora města MFPF Tatranská Lomnica,1. místo MFF Brno, 1. místo na MFF v Bělehradě, GRAND PRIX Monte Negro, 1. místo na IFF ITALY, ROYAL AWARD (Hlavní cena) ECO MOVE v Berlíně. Soumrak rybích pastí: GRAND PRIX MFF PAF

2000
Cesta do langustího ráje: 1. místo MFF PAF Tachov

2001, 2002
Carcharias Velký Bílý: Cena za profesionální dílo MFF PAF Tachov, GRAND PRIX MFPF Tatranská Lomnica, Cena diváků MFF TSTT Uherské Hradiště, GRAND PRIX Bělehrad a další ceny na MFF ve Štrasburku, na Sardinii, v Černé Hoře a v Barceloně.

2003
Carcharias Velký Bílý: GRAND PRIX Ecomove Berlin

2004
Tanec modrých andělů: Cena dětského diváka a Cena Ministra životního prostředí Maďarské republiky ENVIROFILM 2004 - Slovensko, ISOD 2004 Frymburk - Nejlepší profesionální film, MARMARA Istambul 2004 - nejlepší film, MFF EKOFILM 2004 Česká republika - Nejlepší film v kategorii Volná tvorba, MFPF Tatranská Lomnica - Slovensko - Nejlepší film, MFF Antibes - Francie - Nejlepší hraný film, MFF Uherské Hradiště, Hlavní cena, Cena diváka, MFPF Bělehrad - 1. místo

Jeho film Prapodivný svět získal mnohá ocenění:
Trochu pohádka, trochu horor. Nový autorský film Steva Lichtaga tentokrát nikoliv z hlubin moře, ale mělké tůně v Bílých Karpatech na Moravě. Karpatské vrchy jsou protkány stovkami malých potůčků, razících si cestu do údolí. Jedním z nich je Vlčí potok. Při své cestě vytváří desítky malých tůní. Přestože se nám lidem zdají prázdné a opuštěné, jsou od pravěku plné života. V každé z nich se denně odehrává nespočet příběhů jejich podivuhodných obyvatel. Většině lidí zůstaly až doposud pro svou nedostupnost utajeny. To je možná důvod, proč se nám lidem nedaří tak křehký a zranitelný svět před námi samými ochránit.

Film byl oceněn: MFF EKOFILM 2006 – Česká republika - nejlepší scénář, MFPF Vysoké Tatry 2006 – Slovensko Grand Prix, MFF TSTTT 2006 – Česká republika Grand Prix a cena diváka.

Posledním dotočeným filmem je Mýtus jméno žralok, který běžel v televizi ČT2 jako součást cykku dokumentů Dobrodružství oceánů- autorem jcyklu e také Steve L. Lichtag.

Steve Lichtag

63 let, herec, režisér, filmař

Mohli by vás také zajímat…