zavřít
Upravit životopis

Životopis

Steve Yzerman již jako velmi mladý prokazoval svůj hokejový talent a tak byl roku 1983 draftován týmem NHL Detroit Red Wings.

V té době skomírající Rudá křídla neváhala a hned v následující sezoně jeho služeb využila. Yzerman, ač mladý se rychle adaptoval a hned v první sezoně zaznamenal 87 bodů za 39 gólů a 48 asistencí v osmdesáti zápasech a umístil se na 2. místě v hlasování o nejlepšího nováčka NHL.

I v následujících letech 'StevieY' svůj talent nadále rozvíjel a tak již roku 1986 byl jmenován kapitánem, nejmladším v týmové historii. Začal se tak kolem něho utvářet nový tým. A skutečně, po letech temna se Red Wings opět pravidelně začali účastnit play-off. Zároveň se dařilo i Yzermanovi, který v sezoně 1988/89 dokázal nasbírat 155 bodů za 65 gólů a 90 asistencí, což mu vyneslo Lester B. Pearson Award pro nejlepšího hráče NHL v hlasování ostatních hokejistů. I tak ale stále něco scházelo k tomu, aby detroitští mohli pomýšlet na zisk Stanley cupu.

Tím něčím byl veleúspěšný trenér Scotty Bowman, který tým převzal v roce 1993. Yzerman jím byl donucen potlačit své ofenzivní choutky ve prospěch mužstva, což mělo za následek proměnu Steva v komplexního hráče, který byl schopen dovést tým k vítězství ve Stanley cupu. V roce 1995 se Red Wings konečně probojovali, poprvé od roku 1966, do finále Stanley cupu, kde ale podlehli New jersey Devils. Rok nato ale již byli Red Wings úspěšnější, a tak se poprvé po dvaačtyřiceti letech dočkali v Detroitu Stanley Cupu. O rok později se partě okolo Yzermana podařilo triumf zopakovat, Yzerman navíc obdržel Conn Smyte Trophy pro nejužitečnějšího hráče Play-off. V hokejovém Detroitu se Steve Yzerman stal modlou, panem nedotknutelným.

Po čtyřech letech kralování základní části NHL, avšak neúspěchů v Play-off, se Rudým křídlům znovu podařilo roku 2002 dosáhnout na Stanley cup, znovu s vydatnou pomocí svého dlouholetého kapitána, který navíc v roce 2000 získal Frank. J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka v lize - důkaz jeho všestrannosti.

I po zbytek své kariéry zůstal Steve Yzerman věrný Detroitu a jako nejdéle sloužící kapinán v NHL ukončil po sezoně 2005/2006 svou velkolepou kariéru.

Kromě výše zmíněných tří získaných Stanley cupů také mnohokrát reprezentoval Kanadu, se kterou si největší úspěch připsal na Olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002, kde Kanada získala zlaté medaile i s vydatnou pomocí Yzermana.

Steve Yzerman strávil v Detroitu celou svou kariéru, čítající 22 sezón, celkově nastoupil v NHL k 1514 zápasům, ve kterých vstřelil 692 gólů, připsal si 1063 asistencí, což celkově čítá 1755 bodů, což jej řadí na 6. místo v historickém kanadském bodování celé NHL.

I po ukončení aktivní kariéry zůstává Steve věrný 'svému' Detroitu a nyní zde pracuje v pozici viceprezidenta.

Mohli by vás také zajímat…