zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem pilota kubánských aerolinií a učitelky; rodina emigrovala před Castrovým režimem do USA, když mu byli tři roky. Vyrůstal v komunitě kubánských přistěhovalců ve floridské Miami, kde se díky americkým filmům - zejm. muzikálům - učil anglickému jazyku. Jednou přišel domů z filmu Yankee Doodle Dandy a přezpíval svým rodičům všechny písničky z tohoto filmu. To ho také podnítilo k výuce hry na kytaru a trumpetu.

Na střední škole Miami Dade Junior College zpíval ve školním sboru, ale záhy se věnoval také herectví. Na University of Miami hrál člena party Tryskáčů v muzikálu West Side Story, ale jeho první velkou jevištní rolí byla postava retardovaného Lennieho v inscenaci podle Steinbeckova románu O myších a lidech. Odbornou hereckou průpravu absolvoval u Stelly Adlerové v New Yorku, kde také účinkoval v mimobroadwayských inscenacích (Kde je Lefty, Mozart a Salieri).

Souběžně s divadelní činností se začal uplatňovat v TV seriálech, např. Que Pasa U.S.A., From Here to Eternity (1980, Odtud až na věčnost), Wiseguy (1987, Mafián) a jako host se objevil v seriálech Hill Street Blues (Poldové z Hill Street - ČTV), Doctors' Private Lives (Soukromí lékařů), Red Shoe Diaries (Deníky červených střevíčků - ČTV), Outer Limits (Krajní meze - ČTV), Walker, Texas Ranger - ČTV a Nash Bridges (Detektiv Nash Bridges - ČTV).

Ve filmu debutoval úlohou kubánského přistěhovalce a zabijáka Mannyho Raye, nejbližšího přítele a kumpána ctižádostivého gangstera (Al Pacino), v kriminálním dramatu Zjizvená tvář (r. B. De Palma). Díky své urostlé postavě a hispánskému zevnějšku ztělesňuje nejčastěji drsnější muže na obou stranách zákona v laciných akčních thrillerech, kriminálních i jiných dramatech.

Ke kvalitnějším snímkům jeho filmografie patří např. psychothriller Kainova výchova (r. B. De Palma), v němž vytvořil postavu elegantního Jacka, s nímž obnoví známost jeho bývalá láska (Lolita Davidovichová), kterou smrtelně ohrožuje její schizofrení manžel-dětský psychiatr (John Lithgow).

Jeho manželkou byla herečka Melanie Griffithová (1982-86), s níž má syna Alexandera (nar. 1986), a 1989 se oženil s učitelkou z mateřské školy Ingrid Andersonovou.

Mohli by vás také zajímat…