zavřít
Upravit životopis

Životopis

Steven George Gerrard je anglický fotbalový záložník působící jako kapitán v týmu FC Liverpool. Nejčastěji nastupuje ve středu pole, ačkoli je schopen hrát téměř kdekoliv. Steve Gerrard je právem považován za jednoho z nejlepších záložníků na světě.

Narodil se 30. května 1980 ve Whistonu, ale vyrostl v Huytonu. Navštěvoval střední katolickou školu v Liverpoolu. Od svých devíti let hraje ve službách Reds, nikdy se ovšem neprobojoval do fotbalového týmu na střední škole.

Svou první profesionální smlouvu podepsal v roce 1997 v Liverpoolu. Debut si odbyl o rok později 30. listopadu 1998 proti Blackburnu, kde nastoupil jako náhradník ve druhém poločase za Vegarda Heggema.
Od městského derby s Evertonem v roce 1999 začal vedle Jamieho Redknappa pravidelně nastupovat v základu. A to i přes to, že v 90. minutě dostal první červenou kartu. Svůj první gól vstřelil 5. prosince 1999 do sítě Sheffield.

Když v roce 2004 odešla největší hvězda tehdejšího Liverpoolu Michael Owen do Realu Madrid, byl to právě Steven Gerrard, kdo po něm převzal kapitánskou pásku. A nutno dodat, že trenér Houllier nemohl vybrat lépe. Odvděčil se mu už na konci sezóny v památném finále Ligy Mistrů proti AC Milán.

Zápas začal jednoznačně pro AC, které už v poločase vedlo 3-0 a málokdo věřil v obrat. Tehdy se ukázala silná Gerrardova vůle a jeho gól nastartoval Liverpool k nečekanému vyrovnání skóre na 3-3 a následnému vítězství v penaltovém rozstřelu.

Tehdy se stal Gerrard druhým nejmladším kapitánem, který dovedl svůj tým k vítězství v Lize Mistrů.
Po tomto úspěchu se začalo silně spekulovat o jeho odchodu do některého z bohatších anglických týmů, největší zájem o něj jevila londýnská Chelsea. Gerrard se ale rozhodl zůstat věrný Liverpoolu.

Od roku 2000 se začal pravidelně objevovat i ve středu zálohy Anglické reprezentace a spolu s Frankem Lampardem tvoří téměř nepřekonatelný tandem. Zúčastnil se i Eura 2000 a 2004 i na mistrovství světa 2002 a 2006. Na mistrovství světa ve fotbale 2006 se ani mu v zápase proti Portugalsku nepodařilo vstřelit penaltu v rozstřelu a Anglie odjela z turnaje domů.

Když se David Beckham rozhodl ukončit reprezentační kariéru, nový trenér Stev McLaren musel zvolit nového kapitána. Rozhodoval se právě mezi Gerrardem a kapitánem londýnské Chelsea Johnem Terrym. Kapitánem se sice nakonec stal Terry, Gerrard byl ale zvolen aspoň zástupcem.

Náplastí na pokaženou sezónu mu aspoň bylo ocenění pro nejlepšího fotbalistu Premiere League, ve kterém ho zvolili sami hráči, a to už je opravdu vysoká meta pro každého fotbalistu.

V roce 2007 skončil Liverpool v Premiere League až na třetím místě, o poznání lépe se mu však dařilo v Lize Mistrů, ve které přešla přes posledního vítěze Barcelonu i nadupanou Chelsea. Opakovalo se tak finále Ligy mistrů z roku 2005, kde proti sobě nastoupili AC a Reds. Tentokrát však Milán svůj náskok udržel a Ligu mistrů vyhrál.

Stevie v současnosti žije se svou ženou modelkou Alex Curran v Liverpoolu. Pár byl oddán 16. června 2007 na zámku Cliveden. Stejný víkend do toho praštili ještě 3 Stevieho spoluhráči z anglické reprezentace, kapitán John Terry, Gary Neville a Michael Carrick. Steven a Alex už spolu mají dvě dcery - Lilly-Ellu (narozena 23. února 2004) a Lexie (narozena 9. května 2006). V jednom rozhovoru Alex přiznala, že by si oba přáli ještě další děti, a je jim jedno zda budou mít samé holčičky nebo ne.

Ve zkratce:
Výška: 185 cm
Váha: 85 kg
Přednosti: pracovitost,tvrdá střela,ukázkový přístup k zápasům
Slabina: spousta zranění
Úspěchy: vítěz Anglického poháru 2001 a 2003,vítěz Poháru UEFA 2001,vítěz Ligového poháru 2001,vítěz Ligy mistrů 2005
Klub: FC Liverpool
Post: záložník

Mohli by vás také zajímat…