Jeden z nejvýznamnějších režisérů, producentů a scénáristů, Steven Spielberg, se narodil v předvánočním čase roku 1946 (18.12) ve městě Cincinnati v americkém Ohiu. Jeho otec Arnold Spielberg (1917) byl elektroinženýr, který se podílel na vývoji...

Životopis

Jeden z nejvýznamnějších režisérů, producentů a scénáristů, Steven Spielberg, se narodil v předvánočním čase roku 1946 (18.12) ve městě Cincinnati v americkém Ohiu. Jeho otec Arnold Spielberg (1917) byl elektroinženýr, který se podílel na vývoji počítačů a Stevenovi prarodiče z otcovi strany, byli emigranti z Ukrajiny. Maminka byl restaurátorka a koncertní pianistka. Tátovo zaměstnání vyžadovalo časté stěhování, a tak vyrůstal např. v Haddonfieldu v New Jersey, Scottsdalu v Arizoně či v Silicon Valley. Právě časté stěhování se také podepsalo na jeho školních výsledcích, které nebyly vůbec dobré.

Manželství a děti
V roce 1976 začal chodit s herečkou Amy Irving, ale kvůli práci se po čtyřech letech rozešli. Později se k sobě ovšem vrátili a v roce 1985 se vzali. Manželství vydrželo do roku 1989 a vzešel z něj jejich společný syn Max Samuel Spielberg (13.6.1985). Do dalšího sňatku se Spielberg vrhl už v roce 1991 a jeho vyvolenou se stala herečka Kate Capshaw. Společně mají několik dětí, vlastních i adoptovaných.

První zkušenosti s kamerou
Když bylo Stevenovi 12 let, začal natáčet krátké filmy. K filmování používal tátovu osmimilimetrovou kameru. Tomuto koníčku naprosto propadl, protože to byl jediný způsob, jakým mohl využít svoji bujnou představivost. To se moc nelíbilo právě jeho otci, který z něj chtěl mít vědce. Naproti tomu jeho maminka jej v jeho koníčku plně podporovala. První film, který se mu podařilo natočit ve svém pokoji byl film o vlakové havárii, ke které použil svoje vlastní vláčky. Díky fotoaparátu umístěném na kolejnici, bylo měřítko velmi reálné. Výsledkem byl sám Steven tak ohromen, že si video pouštěl znovu a znovu, a začal snít o tom, co vše by se s takovým fotoaparátem dalo natočit. Jako člen skautské oranizace pro mláděž Boy Scouts of America, obdržel za 9 minutový film westernového žánru, The Last Gunfight, odznak za zásluhy ve fotografii.

Ve 13 letech získal cenu za 40 minutový válečný film Útěk nikam (Escape to Nowhere), ve kterém si zahráli jeho přátelé ze střední školy. Tato malá cena jej motivovala v další práci s kamerou a tak vzniklo dalších 15 amatérských snímků. Prvním filmem, který byl promítán v opravdovém kině byla Bojová jednotka (Fighter Squad) a vydělala Stevenovi první filmové peníze, konkrétně 100 dolarů.

V 16 letech Spielberg napsal a režíroval první nezávislý film, kterým bylo sci-fi drama Firelight, které bylo později inspirací pro filmový hit Blízká setkání třetího druhu (1977). Náklady na film činily 500 dolarů, které do něj zainvestoval Stevenův otec. V místním kině se film promítal jeden večer a náklady na jeho vytvoření se filmaři vrátily zpět.

Následovalo tříleté studium na Arcadia High School v Phoenixu, a po jednom z dalších stěhování, tentokráte do Saratoga v Kalifornii, dostudoval v roce 1965 kalifornskou Saratoga High School. Během studií se dokonce rodiče rozvedli a krátce po absolvování školy se přestěhoval s otcem do Los Angeles, zatímco všechny jeho sestry zůstaly s matkou v Saratoge.

V Los Angeles chtěl studovat na filmové škole, ale nedostal se na ni. V roce 1965 tedy nastoupil na Kalifornskou státní univerzitu v Long Beach. Během studií navštívil Universal Studios, kde se svým krátkometrážním němým snímkem Amblin (1968) zapůsobil na víceprezidenta studia, který mu ihned nabídl spolupráci. Díky tomu se Steven Spielberg stal nejmladším režisérem, který kdy podepsal dlouhodobou smlouvu s velkým hollywoodským studiem. Tato nová práce se ale nedala skloubit se studiem, proto jej po 3 letech přerušil. Školu se rozhodl dokončit po neuvěřitelných 37 letech od doby, kdy na ni nastoupil a v roce 2002 dokončil titul BA v oboru Film a elektronické umění.

První opravdová práce přišla v roce 1969, kdy režíroval pilotní díl hororového seriálu Night Gallery, kde si zahrála tehdejší herecká hvězda Joan Crawford, která nejprve nezářila nadšením, když se dozvěděla, že ji bude “šéfovat” takový mladý kluk. Během spolupráce, ale svůj názor změnila a nazvala jej mladým géniem.

1971 - 1979 - průlom v kariéře a první filmové hity
Rok 1971 byl pro Stevena Spielberga průlomový. Natočil film Duel, který se dostal do kin po celém světě, přestože měl být původně pouze pro televizi. V jeho režii byl také natočen jeden s prvních filmů o poručíku Columbovi, s názvem, Columbo: Vražda podle knihy. Seriál je velice populární dodnes. Následující 2 roky natočil pouhé 2 televizní filmy, horor Něco zlého (1972) a thriller Savage (1973). V roce 1974 pak spatřil světlo světa dobrodružný snímek Sugarlandský expres, který byl natočen na motivy skutečného příběhu a stal se prvním celovečerním Spielbergovým filmem.

Psal se rok 1975 a Stevenovi se povedl opravdový majstrštyk. Natočil film o žraloku zabijákovi, Čelisti (Jaws). Snímek byl tak úspěšný, že jej okamžitě katapultoval mezi největší režisérské hvězdy a světová kinematografie získala nový filmový fenomén, který byl v tisku popisován jako “Jawsmania”. Čelisti získaly 3 Oscary a vydělaly ohromujících 470 milionů dolarů. Další velice úspěšný snímek na sebe nenechal dlouho čekat. Hned v roce 1977 se na plátnech kin objevil jeden z nejslavnějších sci-fi filmů všech dob Blízká setkání třetího druhu. Zde se Spielberg inspiroval tajemnými a nevysvětlitelnými jevy UFO a natočil fantastickou podívanou o setkání s mimozemskou civilizací. Tuto dekádu pak ukončuje válečným filmem 1941.

1981 - 2000 - jeden úspěch sřídá druhý, Spielberg točí jeden filmový hit za druhým
Přestože na začátku 80. let je již jasné, že svět má co do činění s režisérským géniem, to co následovalo další dekády, si uměl představit jen málokdo.

V roce 1981 spojuje síly s režisérským esem Georgem Lucasem a společně vytvářejí dobrodružný film Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy, vyprávějící příběh archeologa, který je pověřen vládou USA, aby našel Archu úmluvy se zvláštní silou, kterou chtějí získat nacisté. Hlavní roli zde ztvárnil Harrison Ford. O rok později přistává u Los Angeles kosmická loď mimozemšťanů, která tu zapomene jednoho člena své posádky, čímž odstartuje sérii dětského dobrodružství. Bavíme se o dalším megaúspěšném snímku E.T. - Mimozemšťan, který vydělal 700 milionů dolarů a stal se (ve své době) komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob.

V roce 1983 se režisérsky podílí na filmu Zóna soumraku a také připravuje volné pokračování Indiana Jonese s názvem Indiana Jones a Chrám zkázy, který se do kin dostává roku 1984 a neslaví tak velké úspěchy, jak se čekalo, přesto získává Oscara za vizuální efekty. Při práci na tomto filmu se také poprvé potkal se svoji budoucí ženou, herečkou Kate Capshawovou. Další snímek Purpurová barva (1985) získává 11 nominací na Oscara, ale neproměnil ani jednu, z čehož byl režisér velice zklamán. Rok 1987 pak patří Spielbergovu nejemocionálnějšímu filmu Říše slunce, který vypráví příběh malého chlapce uprostřed zuřící 2. světové války.

Roku 1989 se již potřetí setkáváme s Harrisonem Fordem ve filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava, který je opravdovým skvostem a je považován za nejlepší z prvních třech filmů. Poprvé se tu objevil také Indův otec v podání Seana Conneryho. Jako producent se toho roku také podílí na filmu Návrat do budoucnosti II. Rok 1991 patří rodinné komedii Hook, kde se v hlavní roli objevil Dustin Hoffman, který jako kapitán Hook unese děti právníka Petera Banninga (Robin Williams) do země Nezemě.

K nejúspěšnějším Spielbergovým rokům patří bezesporu rok 1993. Prvním počinem toho roku bylo hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech, Schindlerův seznam. Film je stěžejní dílo světové kinematografie a získal úchvatných sedm Oscarů, včetně Oscara za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. Druhým, neméně úspěšným snímkem je Jurský park, ve kterém milionář John Hammond, za pomocí týmu vědců a miliony let staré D.N.A., stvoří park plný prehistorických zvířat, který ale není tak bezpečný, jak si Hammond myslel. Film obsahuje do té doby nevídané efekty, se kterými pomáhal George Lucas. Ve své době to byl další, historicky nejúspěšnější snímek všech dob, jehož zisk se šplhal k 1 miliardě dolarů.

Díky úspěchu Jurského parku, se v roce 1997 s dinosaury setkáváme znovu, tentokráte ve snímku s názvem Ztracený svět: Jurský park, ve kterém se vydává skupina vědců pozorovat dinosaury na tajný ostrov. Chamtivý a zlý Hammondův synovec se ale rozhodne na ostrov vydat také, ale z úplně jiného důvodu, chce totiž dinosaury převézt do San Diega a udělá proto cokoli. Film byl druhým nejúspěšnějším roku 1997, měl totiž tu smůlu, že proti němu nasadil James Cameron svůj Titanic. Toho roku také režíruje dramatický historický film Amistad, který je rekonstrukcí skutečné události o vzpouře 53 černých otroků na lodi Amistad.

Protože v této dekádě, opravdu jeden úspěch střídá druhý, spatřilo roku 1998 světlo světa válečné drama Zachraňte vojína Ryana, které pojednává o skupině vojáků při vylodění v Normandii. V hlavních rolích se tu objevil Tom Hanks či Matt Damon. Film získává krásných pět Oscarů.

2001 - současnost - Spielberg už nepatří k nejmladším režisérům, ale k nejúspěšnějším ano
Nové tisíciletí Spielberg odstartoval pod taktovkou sci-fi. Nejdříve filmem A.I. Umělá inteligence (2001), který je výpravou do světa, ve kterém roboti mají své sny a touhy. Následoval snímek Minority Report (2002), pojednávající o nejmodernější obraně proti zločinu. Díky jasnovidcům a psychotronikům je zde zločin potrestán dříve, než k němu dojde.

Rok 2002 patří filmovému hitu, natočenému podle skutečné události, Chyť mě, když to dokážeš. Film pojednává o Franku W. Abagnaleovi (Leonardo DiCaprio), který se díky svým schopnostem dokázal dostat např. do řad pilotů jedné z největších leteckých společností, stát se uznávaným obhájcem nebo lékařem na dětské klinice. Vše samozřejmě bez jakýchkoli studií a zkoušek. Jeho genialita spočívala totiž v padělání a přesvědčivém vystupování.

V roce 2004 se v dramatické komedii Terminál, ocitá Viktor Navorský (Tom Hanks) uvězněný na letišti v New Yorku. Film je již třetí spoluprácí Spielberga s Hanksem. Protože UFO a s ním spojení marťané patří mezi oblíbená režisérova témata, natočil v roce 2005 film Válka světů s Tomem Cruisem v hlavní roli. Ve stejném roce se na plátnech kin objevil také dramatický snímek Mnichov, který připomíná nejtragičtější den v olympijských dějinách. Teroristická organizace Černé září zde zmasakrovala izraelské sportovce.

Po dlouhé odmlce, se v roce 2008 přihlásil o slovo další film o Indiana Jonesovi s Harrisonem Fordem v hlavní roli, Indiana Jones a Království křišťálové lebky. Příběh se zde odehrává symbolicky, přesně 19 let po Poslední křížové výpravě, v době rodící se Studené války.

Na začátku roku 2009 začalo natáčení animáku Tintinova dobrodružství, na kterém spolupracoval s Peterem Jacksonem. Předlohou byla kniha od belgického autora publikujícího pod pseudonymem Hergé. Kvůli náročným počítačovým animacím se film dostal na plátna kin až v roce 2011 a Spielberg získal ocenění za Nejlepší animovaný film. Bylo to poprvé, kdy ocenění v této kategorii nezískal film od studia Pixar.

Další film z válečného období v režii Stevena Spielberga je Válečný kůň (2011), který nám servíruje působivý příběh mladého chlapce jménem Albert a jeho milovaného koně Joeyho, který je dějově zasazen na samotný počátek první světové války. O rok později, ve snímku Lincoln (2012), nám režisér popisuje období posledních čtyř měsíců života největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje nejriskantnější a nejodvážnější rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka. Film byl nominován na Oscara v celkem 12 kategoriích. Nakonec získal 2 sošky.

V roce 2015 pak točí životopisné drama Most špiónů, které se odehrává deset let po porážce nacistického Německa a lidstvo momentálně ohrožuje studená válka. Napětí mezi USA a SSSR je cítit na každém kroku.

O rok později, se režisér odpoutává od dramatických a válečných témat, které jeho filmy doprovázely po několik předchozích let a točí rodinný, fantasy film Obr Dobr, což je příběh mladé dívky a laskavého obra, kteří se společně vydávají na dobrodružnou cestu s cílem zajmout zlé lidožroutské obry, kteří pronikají do lidského světa.
Roku 2017 se ujal režie životopisného thrilleru Akta Pentagon: Skrytá válka, který líčí příběh dvou novinářů, kteří zveřejnili tajnou zprávu označovanou jako Pentagon Papers. Roli novinářů tu ztvárnili Tom Hanks a Meryl Streep. V roce 2018 se na světlo světa dostal úspěšný snímek Ready Player One: Hra začíná. Film, který je zasazen do roku 2045, vypráví o rozsáhlém virtuálním světě OASIS, do kterého se uchýlili lidé v době, kdy je skutečný svět na pokraji chaosu a kolapsu a hledají v něm klíč k obrovskému bohatství.

Budoucí filmy v režii Stevena Spielberga
Na rok 2021 je naplánován dramatický muzikál West Side Story a historické drama The Kidnapping of Edgardo Mortara.

Zajímavosti
Spielberg je jedním ze spoluzakladatelů DreamWorks Studios.
Jeho majetek se odhaduje na bezmála 4 miliardy dolarů.
V roce 2013 koupil mega-jachtu Seven Seas za 182 milionů dolarů.