zavřít
Upravit životopis

Životopis

Steven Spielberg se narodil 18. prosince roku 1946 v Cincitanii v Ohiu. Kvůli práci svého otce, se musel v dětství často stěhovat, což neprospívalo jak jeho výsledkům ve škole, tak vztahu jeho rodičů, kteří se i díky tomu nakonec rozvedli. Když jako chlapec objevil filmovou kameru svého otce, začal natáčet dětské vláčky. Po té, co začal chodit do školy natočil dokonce několik amatérských filmů s vědeckofantastickými náměty...

Jako producent na sebe Steven Spielberg poprvé významně upozornil ve filmu Čelisti z roku 1975, jež měl velký komerční úspěch. Mezi jeho další zajímavé snímky patří například Blízká setkání třetího druhu z roku 1977, Dobyvatelé ztracené archy, Říše slunce či jeden z nejznámějších Spielbergova filmů E.T. Mimozemšťan, který tvůrcům vynesl něco přes 700 miliónů dolarů. Dalšími filmy, jenž jej značně proslavily jsou bezesporu Jurský park, který byl opěvován hlavně kvůli fascinujícím trikům a efektům, jež dokázaly oživit prehistorické dinosaury, tím dalším jsou dechberoucí dobrodružné příběhy Indiana Johnese.

Svého prvního Oscara Spielberg získal v roce 1994 za režii ve filmu Schindlerův seznam. Tento černobílý film vyprávějící o holocaustu získal dalších šest Oscarů a byl vyhlášen i filmem roku. Toto ocenění Steven Spielberg obdržel i za snímek Zachraňte vojína Ryana, kde do hlavní role obsadil Toma Hankse, film získal celkem pět nominací.

Jeho talent na vědeckofantastické filmy jej neopustil ani v roce 2001, kdy natočil snímek A.I. Umělá inteligence s Haley Joe Osmenem a Judem Lawem. Od roku 2002 se věnoval hned dvěma filmům z leteckého prostředí, tím prvním je úsměvné životopisné drama Chyť mě, když to dokážeš s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích. Dalším filmem je Terminál, ve kterém svou práci opět spojil s Tomem Hanksem.

Mezi Spielbergovi novější snímky patří Válka světů, či Mnichov, za který získal další nominaci na Oscara. Dále snímky o Indiana Jonesovi, Lincoln, Tintin a Interstellar.

Mohli by vás také zajímat…