zavřít
Upravit životopis

Životopis

Stefanus Johannes Schaars, známý jako Stijn Schaars, je nizozemský fotbalový záložník a reprezentant, který působí v nizozemském klubu PSV Eindhoven.

Klubová kariéra
V Nizozemsku hrál profesionálně za kluby Vitesse a AZ Alkmaar. S Alkmaarem vyhrál v sezóně 2008/09 ligovou soutěž Eredivisie a v roce 2009 také Johan Cruijff Schaal (nizozemský Superpohár).

V letech 2011–2013 hrál v portugalském klubu Sporting Lisabon. 13. července 2013 se vrátil do Nizozemska, zamířil do klubu PSV Eindhoven. PSV za něj a jeho kolumbijského spoluhráče Santiago Ariase Naranju zaplatil Sportingu 1,6 milionu eur.

Reprezentační kariéra
Schaars byl členem nizozemských mládežnických výběrů. Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2006 v Portugalsku, kde mladí Nizozemci vybojovali svůj první titul v této věkové kategorii, když porazili ve finále Ukrajinu 3:0. Na tomto turnaji byl kapitánem a nastoupil ve všech pěti zápasech.

V nizozemském reprezentačním A-mužstvu debutoval v přátelském zápase proti Irsku 16. srpna 2006 v Dublinu, kde Nizozemsko zvítězilo 4:0.

Nizozemský reprezentační trenér Bert van Marwijk jej nominoval na Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, kde Nizozemsko získalo stříbrné medaile po porážce 0:1 ve finále se Španělskem.

EURO 2012
Van Marwijk jej vzal i na Mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině, kde Nizozemsko prohrálo v základní skupině B všechny tři zápasy (v tzv. „skupině smrti“ postupně 0:1 s Dánskem, 1:2 s Německem a 1:2 s Portugalskem) a skončilo na posledním místě. Schaars ale nezasáhl ani do jednoho zápasu.

Stijn Schaars

33 let, fotbalista