zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vlastním jménem Gordon Matthew Thomas Sumner. Vyrůstal jako nejstarší ze čtyř dětí (má bratra Philipa a sestry Angelu a Anitu) mlékaře a kadeřnice. Během studií angličtiny a hudby na pedagogické fakultě Warwick University vynikal ve sprintu a hrál na kontrabas s jazzovou skupinou. Nějaký čas byl učitelem a zároveň zpíval s jazzrockovou kapelou Last Exit. Poč.

V roce 1977 založil s bubeníkem Stewartem Copelandem a kytaristou Andym Summersem punkové trio The Police, v němž působil jako skladatel, zpěvák a baskytarista. 1985, kdy vydal LP desku The Dream of the Blue Turtles (Sen o modrých želvách), zahájil sólovou kariéru; svými písněmi, v nichž dokonale kombinuje pop, rock, jazz, lidovou i vážnou hudbu a s texty mnohdy politického zabarvení, se zařadil mezi nejpopulárnější a nejuznávanější osobnosti moderní populární hudby.

První zkušenost před film. kamerou absolvoval jako model pro reklamu na žvýkačku Wrigley's; pro tento účel byl odbarven na blond a u tohoto odstínu pak už zůstal. Skutečný film. debut však znamenala teprve úloha hotelového pikolíka jménem Ace Face, který se o víkendech prohání se svými druhy na motocyklech silných kubatur, ve film. verzi nostalgického rockového muzikálu o soupeřících rockerských partách z pol. 60. let Quadrophenia (r. F. Roddam).

Jako dramatický herec na sebe upozornil v černé komedii Dětské projímadlo (r. R. Loncraine), kde ztělesnil Martina Taylora, jemuž se podaří vetřít do přízně jedné rodiny tím, že se tam ujme psychicky labilní dívky (Suzanna Hamiltonová). Vedle rolí uhrančivých zloduchů (Duna a Nevěsta) si vyzkoušel své herecké schopnosti také v postavách méně výstředních a výjimečných, jako je proletářský milenec odbojářské hrdinky (Meryl Streepová) v psychologickém dramatu Víc než dost (r. F. Schepisi).

V roce 1989 se S. představil v broadwayské inscenaci Brechtovy a Weillovy Žebrácké opery jako švihácký král zlodějů Mackie Messer. Podobně jako David Bowie projevuje S. svůj multimediální talent nejen v rámci hudebního průmyslu (nahrávání, koncertování a videoklipy), ale svými dosavadními výkony na film. plátně přesvědčuje o svých nesporných hereckých kvalitách. Jeho skladby jsou často zařazovány do film. soundtracků. Spolu s Trevorem Jonesem byl nominován na Zlatý glóbus za titulní píseň z filmu Mocný.

Dostal čestné doktoráty hudby na Northumbria University (1992) a na prestižní Berklee College of Music (1994). Jeho první manželkou byla herečka irského původu Frances Tomeltyová (1976-82) a od 1992 má za ženu herečku a producentku Trudii Stylerovou, s níž má čtyři děti. Spolu také mj. založili nadaci na záchranu dešťových pralesů a věnuje se velmi aktivně i další charitativní činnosti.

Mohli by vás také zajímat…