zavřít
Upravit životopis

Životopis

Svetlana Zakharova (česky Světlana Zacharová) se narodila 10.června 1979 v Lutsku na Ukrajině. Od šesti let docházela do tanečního studia, ale balet to nebyl. V deseti letech se spojila s Kyjevskou choreografickou školou, kde trénovala především s Valerii Sulegina.
V roce 1995, po ukončení šestiletého studia v kyjevské škole, se Svetlana zúčastnila Mezinárodní soutěže mladých tanečníků v Petrohradě. Vyhrála druhé místo s variací princezny Floriny v Pas de Deux Modrého Ptáka (balet Spící krasavice Petra Iljiče Čajkovského), Balanchinova pas de deux složené P. I. Čajkovských a první místo s variací z baletu Paquita. Po soutěži měla povoleno trénovat v Akademii A. Vaganovové v Petrohradě. Místo očekávaného druhého kurzu, byla Svetlana přijata do třetího kurzu pod vedení Yeleny Yevteyevy, význačné Kirovské baleríny minulé generace. Ještě za studií ztvárnila Stín v Bajadéře, Mášenku v Louskáčkou, královnu Dryád v Donu Kichotovi a Umírající labuť přímo na jevišti Mariinského divadla. Roku 1996 Svetlana absolvovala Akademii Vaganovové. Okamžitě byla přijata do Mariinského baletu, tehdy jí bylo pouze 17 let. O rok později byla jmenována první sólistkou. Ve sboru Mariinského divadla trénovala pod Olgou Moiseyevou, se kterou utvořila dobrý vztah. Moiseyeva ji naučila mnoho rolí, rychle tak rozvinula její talent.

Svetlana Zakharova od té doby ztvárnila mnoho rolí jak v klasické, tak moderní choreografii, např.: Odettu-Odilii v Labutím jezeře, Auroru ve Spící krasavici, Medoru v Korzárovi, Nikiyu v Bajadéře, Giselle ve stejnojmenném baletu a mnoho jiných rolí.