zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou utrechtského hoteliéra. V letech 1963-68 navštěvovala církevní školy. Na vysoké pedagogické škole studovala angličtinu.

Poté, co se vzepřela přísné kalvínské výchově, utekla z domova. Živila se jako číšnice, sekretářka, zdravotní sestra, prodavačka, hosteska a krátce také pracovala u benzinového čerpadla v Amsterodamu.

Díky svým tělesným půvabům se prosadila jako vyhledávaná modelka a poté, co vyhrála titul televizní Miss Evropy, dostala první nabídky od filmu.

Mezinárodní popularitu jí přinesla titulní úloha sexuálně zvídavé a vášnivé manželky zaneprázdněného diplomata v erotickém snímku Emmanuelle (r. J. Jaeckin). Své vnady hojně uplatnila nejen v dalších pokračováních příběhů o erotických dobrodružstvích frivolní krásky Emmanuelle, ale obdobný typ hrdinky, která propadne vášnivým milostným hrátkám, vytvořila také ve film. adaptaci románu D. H. Lawrence Milenec lady Chatterleyové (r. J. Jaeckin).

Přestože ji proslavily zejm. snímky erotického ražení, v nichž se herecky nemohla dostatečně projevit, objevila se i v umělecky ambicióznějších dílech. Pozoruhodnou kreaci předvedla mj. v úloze nešťastné manželky Alice Carrollové, která prožije fantaskní situace na jednom tajemném zámku, kam se náhodou jedné noci uchýlila, jak o tom vypráví melodramatický horor Alice aneb Poslední útěk (r. C. Chabrol).

Čtyři roky žila s belgickým scenáristou Hugem Clausem, provdána byla za fotografa Alana Turnera a od roku 1986 je jejím manželem producent a režisér Philippe Blot.

Mohli by vás také zajímat…