Takaši Šimura

herec

Hodnocení na Kinobox.cz: 75%
Narození:
12. března 1905
Úmrtí:
11. února 1982, důvod: rozedma plic
Takaši Šimura byl jedním z nejvýznamnějších japonských herců 20. století.První filmovou roli ztvárnil Takaši Šimura ve filmu Kendžiho Mizogučiho Osaka Elegy v roce 1936.Vedle Toširó Mifuneho, je Šimura dalším hercem, velmi výrazně spojeným s...

Životopis

Takaši Šimura byl jedním z nejvýznamnějších japonských herců 20. století.

První filmovou roli ztvárnil Takaši Šimura ve filmu Kendžiho Mizogučiho Osaka Elegy v roce 1936.

Vedle Toširó Mifuneho, je Šimura dalším hercem, velmi výrazně spojeným s filmy Akira Kurosawy v nichž často hrál významné role. Nalezneme jen například jako jednoho ze samurajů ve filmu Sedm samurajů, jako dřevorubce ve filmu Rašómon, jako hlavního hrdinu filmu Žít, jako zkušeného detektiva ve filmu Toulavý pes nebo jako lékaře ve filmu Opilý anděl. V řadě dalších Kurosawových filmů ztvárnil spíše menší role, například ve filmu Tři zločinci ve skryté pevnosti.

Intenzitu Šimurovy spolupráce s Kurosawou dokládá to, že se účastnil jeho prvního filmu Velká legenda judo z roku 1943 a speciálně pro něj napsal režisér také roli do filmu Kagemuša z roku 1980. Tato spolupráce je tedy delší než s Mifunem, s níž Kurosawa spolupracoval v letech 1948–65.

Vedle Kurosawových děl účinkoval Šimura také v několika japonských katastrofických filmech, například jako vědec Kjohei Jamane v prvních dvou filmech o Godzille.

Šimura zemřel roku 1982 na emfyzém (rozedmu plic) ve věku 76 let.