zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeho otec, povoláním řidič, byl Turek a matka Řekyně ze Soluně. Když mu bylo šest let, rodina se přestěhovala do Francie. Už na lyceu v Aragu začal hrát ve školním divadle a 1974 se připojil k divadelnímu souboru Daniela Benoina ve Vincennes. 1975-78 navštěvoval hereckou školu při Théâtre National ve Štrasburku a 1979-80 byl členem Jeune Théâtre National, s jehož inscenacemi her Williama Shakespeara Macbeth, Alexandra Vampilova Venkovské anekdoty a Pierra Lavilleho Ze břehu ostrova hostoval na jevištích v Avignonu a pařížském Odéonu.

V letech 1980-1981 se zúčastnil evropského turné, při němž se představil ve hrách Jean-Clauda Grumberga Ateliér, Bertolda Brechta Výjimka a pravidlo a Petera Handkeho Stav obležení. Ve filmu, kde se objevuje od poč. 80. let, na sebe poprvé upozornil jako jeden z gangsterů jménem Petrovic, za jehož ztvárnění v kriminálním thrilleru Práskač (r. B. Swaim) byl nominován na Césara 1982.

Další uznání v podobě Ceny Jeana Gabina 1986 získal za tři odlišné úlohy, v nichž prokázal, že za drsnou tváří jeho hrdinů se neskrývá pouze brutální síla a zneklidňující nebezpečné tajemno, jak se na první pohled jeví, ale že dokáží projevit také cituplné vášně: žárlivý hromotluk Rémi v milostném komorním příběhu Noci v úplňku (r. É. Rohmer), zuřivý zločinec Mickey v psychodramatu podle Dostojevského Šílená láska (r. A. Zulawski) a neúprosný až sadistický policista Frank v dobrodružném thrilleru podle románu Philippa Dijana Modré jako peklo (r. Y. Boisset).

Mezinárodní popularitu mu přinesla účast v kriminálním dramatu Brutální Nikita (r. L. Besson), kde ztělesnil démonického zvláštního agenta Boba, který někdejší členku pankáčské bandy (Anne Parillaudová), odsouzenou na doživotí za vraždu policisty, vyškolí pro mimořádně nebezpečné úkoly tajné služby.

Vedle významných domácích tvůrců projevují o jeho herecké kvality zájem také další světoví režiséři, jak o tom svědčí mj. jeho role námořníka Martina Alonsona Pinzóna, kapitána karavely Pinta, přítele a druha Kryštofa Kolumba (Gérard Depardieu) v historicko-životopisném velkofilmu 1492: Dobytí ráje (r. R. Scott), a úloha legendárního astrologa, lékaře a proroka Michela de Notredame v historicko-životoposném dramatu Nostradamus (r. R. Christian).

Mohli by vás také zajímat…