zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pod vlivem své babičky, která ve 20. letech účinkovala na Broadwayi, chtěla být už od dětství herečkou. Nejdřív ale studovala dva roky antropologii a psychologii na Sarah Lawrence College a hodně cestovala po světě (Japonsko, Itálie, Francie). Po návratu do Spojených států získala větší roli v populární mýdlové opeře Santa Barbara - ČTV (1989).

Prosadila se hlavní úlohou nezkrotné Alicie v sitcomu Flying Blind (1992-93, Letět naslepo) a byla hlavní hvězdou jiného komediálního seriálu The Naked Truth (1995-98, Nahá pravda) o bohatě rozvedené ženě, která pracuje jako fotografka pro bulvární noviny. Jako host vystoupila v seriálech Frasier, The X - Files (Akta X - ČTV) a v několika zábavných pořadech.

Zásadní průlom v její film. kariéře znamenala postava televizní reportérky Jenny Lernerové v úspěšném katastrofickém snímku Drtivý dopad s Morganem Freemanem a Vanessou Redgrave. Jejím druhým manželem je od 1997 herec David Duchovny, s nímž má dceru Madelaine (nar. 1999). V roce 2004 se představila také ve scénáristickém a režijním debutu Davida Duchovnyho House of D, který měl premiéru na Filmovém festivalu v Tribeca a v jehož hlavních rolích se kromě ní objevili také Duchovny, Robin Williams, Erykah Badu a Anton Yelchin.

Do její filmografie dále patří snímky jako Lidi, co znám s Al Pacinem a Kim Basinger, Hollywood Ending Woodyho Allena, Jurský park 3, Otec rodiny s Nicolasem Cagem, Flirtování s katastrofou s Benem Stillerem, Patricií Arquette, Mary Tyler Moore a Georgem Segalem, Mizerové, Velké vítězství, Wyatt Earp nebo Proměna.

V roce 2005 se objevila po boku Jima Carryho ve filmu režiséra Deana Parisota, Finty Dicka a Jane. Pro Leoni bylo natáčení tohoto filmu zkouškou ohněm v oblasti komediální improvizace. S Carreym se poprvé viděla teprve týden před začátkem natáčení a na přípravy tudíž měli velmi málo času. „Byla jsem vyděšená,“ směje se herečka. „Natáčení bez delších příprav je pro mě jako jít první den do školy a dozvědět se od spolužáků, že jsem si nevzala kalhotky. Ale díky tomu to bylo také velmi vzrušující.“

Mohli by vás také zajímat…